Treść artykułu

Panel ekspertów na konferencji Pacjentocentryzm

Pacjent w centrum uwagi

16 czerwca br. w Warszawie odbyła się druga edycja konferencji „Pacjentocentryzm”. Była to okazja do dyskusji o systemie ochrony zdrowia w gronie ekspertów, decydentów i pacjentów.

Wydarzenie rozpoczęło się od debaty pacjentów w formule warsztatowej, a następnie odbyły się panele dyskusyjne ekspertów.W konferencji uczestniczyli przedstawiciele wielu organizacji, z Polskiego Związku Niewidomych była obecna Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji oraz pracownik Centrum Komunikacji. Tematem pierwszej rozmowy był pacjentocentryczny system ochrony zdrowia.

– Prawa pacjenta są fundamentalne. Dokonano kroku milowego w zakresie partycypacji pacjentów. Pacjentocentryzm jest w zapisach i teorii, natomiast w praktyce nie jest zakorzeniony – powiedział ks. Arkadiusz Nowak.

Minister Piotr Bromber wskazał na istotną rolę Rady Organizacji Pacjentów działającej przy Ministrze Zdrowia. − Z radą spotykamy się na co dzień, nie od święta. Podejmujemy tematy zainicjowane przez pacjentów.

Z kolei Klaudiusz Komor z Naczelnej Izby Lekarskiej podjął temat tworzenia kierunków lekarskich w różnych szkołach wyższych.

– Otwieranie kierunków medycznych poza uczelniami medycznymi rodzi pytanie, kto będzie tych studentów kształcił, bo obecnie akademie medyczne borykają się z problemami z wykładowcami – lekarzami praktykami. Obawiamy się obniżenia jakości kształcenia. Jesteśmy również za tym, aby wprowadzić nowe zawody medyczne, by w ten sposób zmniejszyć obciążenia administracyjne lekarzy, wiążące się wypisywaniem ogromnej ilości dokumentów i formularzy.

Inny ważny temat poruszyła dr Grażyna Cholewińska-Szymańska. Mówiła ona o szczepieniach dla dorosłych.

– Pacjent musi wziąć swoje zdrowie w swoje ręce. Należy przyjąć strategię szczepień dla dorosłych. Jest już stworzony dokument – Program Szczepień Obowiązkowych, do którego można się odnieść. Powinien zostać opracowany schemat szczepień dla dorosłych, w którym będzie wskazane kto za co odpowiada. Dla dzieci i seniorów procedura ta powinna być bezpłatna, dorośli mogą płacić, ale niewielkie kwoty. Dobrym pomysłem jest również to, aby tę kwotę można było potem odpisać od podatku.

Drugi panel miał tytuł „Opieka zdrowotna blisko pacjenta”. Poruszane w nim były takie tematy, jak m.in.: opieka koordynowana, długoterminowa i domowa oraz leczenie paliatywne.

Prof. Wojciech Rogowski podczas niego mówił: – Z mojej praktyki lekarza onkologa wynika, że czasem pacjenci w pierwszym i drugim stadium nowotworu, z dobrym rokowaniem, leczeni radykalnie niestety źle odpowiadają na leczenie. To jest bardzo mały procent pacjentów. Natomiast część chorych paliatywnych w trzecim i czwartym stadium dzięki lekom żyje latami, prowadząc normalne życie. Dlatego powinniśmy zmienić nazwę tej grupy pacjentów. W obecnych czasach leczenie paliatywne jest zupełnie inne niż kiedyś.

 

JR/ Centrum Komunikacji PZN