Treść artykułu

Osoba siedząca na wózku inwalidzkim, odwrócona tyłem, widać jej tylko prawą rękę. Dalsze tło rozmyte, widać na nim dwie osoby.

Orzeczenie o niepełnosprawności – pamiętaj o przedłużeniu jego ważności

Wszystkie osoby, które korzystają z przepisu ustawy covidowej dotyczącej przedłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności na czas pandemii, powinny zacząć starania o wydanie nowego dokumentu. Mają na to czas do 1 czerwca 2023 roku, tak wynika z nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.

Sejm 13 stycznia 2023 roku uchwalił nowelizację ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Trafiła ona do Senatu. Jeśli senatorowie zgłoszą poprawki, to regulacja wróci do Sejmu, który zmiany przyjmie lub odrzuci. Następnie trafi do podpisu prezydenta.

Nowelizacja dotyczy głównie zagadnień związanych z przemocą domową, ale w czasie prac w komisji sejmowej pojawił się nowy przepis (art.13) uchylający rozwiązanie, z którego korzystały osoby niepełnosprawne, najpierw w trakcie trwania stanu epidemii, a potem stanu zagrożenia epidemicznego. Dzięki niemu mogły one korzystać z ulg i uprawnień im przysługującym, chociażby karty parkingowej, pobierać świadczenia i zachować ważność orzeczeń, które traciły ją po 8 marca 2020 roku bez konieczności stawiania się przed komisją.

Zgodnie z zapisami ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (zwanej potocznie ustawą covidową) orzeczenia, które traciłyby moc w czasie epidemii byłyby ważne jeszcze przez 60 dni od momentu zniesienia stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, jednak z jednym zastrzeżeniem. Gdyby osobie z niepełnosprawnością udało się otrzymać nowe orzeczenie, to stare traciłoby swą moc z dniem wydania nowego dokumentu.

Stan epidemii wprowadzono w Polsce 20 marca 2020 roku. Natomiast 16 maja 2022 roku zastąpiono go stanem zagrożenia epidemicznego, który przedłużono pod koniec ubiegłego roku. Tym razem do 31 marca 2023 roku.

Źródło: PAP Zdrowie/ PAP Mediaroom