Treść artykułu

Mężczyzna w maseczce na twarzy stoi na ulicy miasta

Od 30 maja IV etap znoszenia restrykcji związanych z koronawirusem

27 maja podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Od 30 maja (sobota) nie trzeba będzie zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni, ale tylko wtedy, gdy zachowamy 2 metry dystansu od innych. Nie będą już obowiązywały limity osób w punktach handlowych i gastronomicznych. 6 czerwca działalność wznowią kina, teatry, siłownie, salony masażu – z zachowaniem reżimu sanitarnego. Pełna lista zmian w informacji poniżej.

W przestrzeni otwartej: albo dystans społeczny, albo maseczka (od 30 maja)

Jeśli w przestrzeni otwartej możemy zachować 2 metry odległości od innych, nie musimy zasłaniać ust i nosa. Można więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko z zachowaniem odpowiedniego dystansu społecznego. Jeśli nie jesteśmy w stanie zachować wymaganej odległości – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musimy zasłonić usta i nos.

Uwaga! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:

  • autobusy i tramwaje,
  • sklepy,
  • kina i teatry,
  • salony masażu i tatuażu,
  • kościoły,
  • urzędy (jeśli chcemy załatwić jakąś sprawę w urzędzie).

Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.

Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa? Wyjątki

W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
W restauracji lub barze – gdy zajmiemy miejsce przy stole.

Brak limitu osób – w sklepach, na targu, poczcie, w restauracjach (od 30 maja)

Nie będą obowiązywały limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

Uwaga! W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

Ważne! Należy pamiętać o tym, że w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Uroczystości religijne i pogrzeby

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty, 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.

Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

Zgromadzenia na powietrzu do 150 osób (od 30 maja)

Od soboty, 30 maja, w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.

Wesela i inne uroczystości rodzinne (od 6 czerwca)

Będzie można organizować wesela i uroczystości rodzinne, w których bierze udział do 150 osób.

Uwaga! Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Hotele otwarte w pełni

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Kultura, sport, salony masażu, targi (od 6 czerwca)

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

  • kina, teatry, opery, balet,
  • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
  • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Konkretne zalecenia sanitarne

Rada Ministrów poda zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.

Ważne! Otwarcie gospodarki nie zwalnia nikogo z odpowiedzialności! Nadal należy zachować bezpieczne odległości – dbajmy o siebie i innych.

Źródło: gov.pl/koronawirus

Fot. Unsplash