Treść artykułu

Kobieta z białą laską siedzi na ławce, słucha nagrania z telefonu i uśmiecha się.

O Karcie Osób z Niepełnosprawnościami w Parlamencie Europejskim

W Parlamencie Europejskim podjęto decyzję w sprawie rozmów z Radą Europy na temat Europejskiej Karty Osób z Niepełnosprawnościami i Karty Parkingowej dla tej grupy odbiorców.

Osoby z niepełnosprawnością często napotykają trudności podróżując do innych krajów członkowskich, ponieważ ich status niepełnosprawności i prawa nie zawsze są uznawane. Dlatego stworzono projekt dyrektywy dotyczącej Europejskiej Karty Osób z Niepełnosprawnościami oraz Karty Parkingowej dla tej grupy odbiorców. Parlament przyjął w połowie stycznia br. mandat do negocjacji z Radą Europy w sprawie tych rozwiązań.

„Ta ustawa nie tylko ułatwi podróżowanie, ale także sprawi, że zawarte w traktacie zobowiązanie Unii do swobodnego przemieszczania się wszystkich Europejczyków stanie się rzeczywistością. Wierzę, że zarówno Parlament, jak i Rada wykażą dobrą wolę polityczną, aby szybko osiągnąć porozumienie. To jest początek, a nie koniec. Walka o to, aby osoby z niepełnosprawnościami miały takie same prawa, jak każdy inny obywatel UE, ma charakter długoterminowy. Musimy wprowadzić zmiany w prawodawstwie UE, zwłaszcza w dziedzinie ochrony socjalnej” powiedziała Lucia Ďuriš Nicholsonová, przewodnicząca Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych.

Posłowie Parlamentu Europejskiego proponują, aby obie karty były dostępne w formacie fizycznym i cyfrowym, wydawane bezpłatnie. Chcą również, aby zasady i warunki ubiegania się o karty były w dostępnych formatach, w tym w krajowych językach migowych oraz alfabecie Braille’a, a także w języku łatwym do zrozumienia ETR.

Projekt wprowadza terminy wydawania i przedłużania ważności kart – w ciągu 60 dni w przypadku Europejskiej Karty Osób z Niepełnosprawnościami oraz w ciągu 30 dni w przypadku karty parkingowej. Parlament wprowadza również możliwość zwrócenia się zainteresowanych o cyfrową wersję karty parkingowej, która ma być gotowa w ciągu 15 dni.

Politycy twierdzą również, że państwa członkowskie i Komisja Europejska powinny podnosić świadomość obywateli na temat omawianych rozwiązań. Propagowanie tych informacji może się odbywać poprzez stworzenie specjalnej strony internetowej zawierającej informacje na temat uzyskiwania, używania i odnawiania kart we wszystkich językach Unii oraz ze specjalnymi udogodnieniami związanymi z dostępnością.

Negocjacje z Radą Europejską rozpoczną się pod koniec stycznia. Państwa członkowskie uzgodniły już swoje stanowisko w tej sprawie.

 

Źródło: Informacja prasowa Parlamentu Europejskiego