Treść artykułu

Młodzi ludzie siedzą przy stole i omawiają jakiś temat

Nowe perspektywy dla osób niewidomych

Polski Związek Niewidomych jest partnerem w projekcie „Radar – doradztwo zawodowe oraz zatrudnienie osób niewidomych i słabowidzących” finansowanym ze środków programu Erasmus +. W ramach inicjatywy opracowano materiały na temat nowych możliwości szkoleniowych i zawodowych dostępnych, dzięki wykorzystaniu nowych technologii, dla osób z dysfunkcją narządu wzroku.

Celem projektu jest zebranie i przedstawienie informacji o nowych możliwościach, jakie daje rynek pracy osobom z dysfunkcją narządu wzroku. Dzięki nowym technologiom, osoby te mają szansę pracy w zupełnie nowych obszarach np. jako tester, specjalista czy audytor dostępności.

Specjaliści stworzyli trzy rodzaje materiałów. Pierwszy z nich to materiał badawczy, w którym porównano sytuację osób z dysfunkcją narządu wzroku na rynkach pracy w różnych krajach. Zebrano informacje o nowych zawodach dostępnych dla niewidomych, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań.

Druga pozycja to materiał informacyjny skierowany do pracodawców dotyczący skutecznego wprowadzenia osoby z niepełnosprawnością wzroku do pracy na konkretnym stanowisku. Trzeci to materiał dla pracowników służb zatrudnienia prezentujący możliwości szkolenia i aktywizacji zawodowej osób niewidomych i słabowidzących. Broszury zostaną wkrótce bezpłatnie udostępnione wszystkim zainteresowanym.

W maju i w czerwcu br. zaplanowano również seminaria dla pracodawców, w tracie których prowadzący będą mówić o tym, jak nowe technologie mogą pomóc w aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością narządu wzroku.

Koordynatorem projektu jest I.Ri.Fo.R. Regionale Toscano ONLUS (Włochy). Partnerami są: Centro Machiavelli S.r.l. (Włochy), Polski Związek Niewidomych (Polska), Stichting Bartiméus Sonneheerdt (Holandia),UNIVERSITAT LINZ (Austria).

Projekt realizowany jest ze środków programu Erasmus +. Okres realizacji projektu – 1.11.2019 – 31.07.2022