Treść artykułu

Niewidomy mężczyzna dotyka rzeźby jastrzębia

Niewidomi i słabowidzący aktorzy na scenie

Partycypacyjny projekt z udziałem osób z dysfunkcją narządu wzroku jest realizowany w Teatrze Nowym w Łodzi. Inspiracją do stworzenia spektaklu była praca Władysława Strzemińskiego „Teoria widzenia”. Twórcy próbują odpowiedzieć na pytanie: czego możemy nauczyć się o dzisiejszym świecie, patrząc na niego oczami osób słabowidzących i niewidomych? Spektakl można zobaczyć w lutym.

Sztuka „Praktyka widzenia” w reżyserii Wojtka Rodaka podejmuje dialog ze znaną pracą „Teoria widzenia” Władysława Strzemińskiego. Jest to dla twórców punkt wyjścia do stworzenia spektaklu, którego jedna z ważniejszych warstw – wizualność – zostaje zakwestionowana ze względu na udział w projekcie osób z dysfunkcją narządu wzroku.

W opisie przedstawienia czytamy: „Strzemiński poświęca swoją książkę historii sztuki rozumianej jako rozwój świadomości wzrokowej, którą cechują się społeczeństwa kolejnych epok. Na wzroku, widzeniu i sposobie interpretacji tego, co widziane, opiera opowieść o tym, co najważniejsze w sztuce, analizując też samo działanie zmysłu wzroku. Temat miał dla niego osobiste znaczenie, ponieważ artysta sam mierzył się z niesprawnością jednego oka i poważną wadą wzroku w drugim.

Zarówno w sztukach wizualnych, jak i teatrze, wzrok stanowi podstawowy zmysł odbioru. Zbadanie innych możliwości, innych perspektyw, a przy tym wymiana doświadczeń przez spotkanie dwóch różnych spojrzeń – tego widzącego i tego widzącego zupełnie inaczej – może doprowadzić twórców do zbudowania opowieści, której Strzemiński być może nie brał do końca pod uwagę. Nie będzie to jedna, ale liczne teorie widzenia, zależne od tego, kto opowiada, co widzi lub co chce zobaczyć.”

Twórcy sztuki szukają odpowiedzi na pytania: Jak w empatyczny i niekrzywdzący sposób patrzeć na drugiego człowieka? Czego możemy nauczyć się o dzisiejszym świecie, patrząc na niego oczami osób z dysfunkcją narządu wzroku? Czego jako widzący, nie dostrzegamy i co nam umyka? W jaki sposób tworzyć dziś sztukę wizualną i teatr, aby nie były one wykluczające?

Spektakl jest realizowany w ramach projektu „Nowy i Młodzi”, powstaje w koprodukcji z Festiwalem Łódź Czterech Kultur i we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi. Jest współfinansowany z dotacji Miasta Łodzi.

Daty spektakli:

04.02.2023, godz. 20:00        Mała Scena/ ul. Zachodnia 93
05.02.2023, godz. 20:00        Mała Scena/ ul. Zachodnia 93, planowana audiodeskrypcja – wymagane zgłoszenie przy rezerwacji!

Szczegóły dotyczące spektaklu:
https://nowy.pl/spektakle/praktyka-widzenia/.

Bilety normalne na przedmiotowe spektakle realizowane w projekcie “Nowy i Młodzi” w cenie 50 PLN, bilety ulgowe – 40 PLN.
Osobami uprawnionymi do zakupu biletów ulgowych (za okazaniem ważnej legitymacji) są: uczniowie i studenci do 26 roku życia, emeryci i renciści, pracownicy instytucji oświatowych i kulturalnych, członkowie stowarzyszeń twórczych oraz osoby niepełnosprawne.

Bilety można kupić na stronie: https://nowy.pl/repertuar/