Treść artykułu

Uśmiechnięta kobieta na wózku przed wejściem do budynku

Nietuzinkowe osoby, które przełamują bariery

Sześć kobiet otrzymało tytuł „Mazowieckiej Lady D.”, a sześciu mężczyzn – „Mazowieckiego Gentlemana D.”. Konkurs powstał, aby uhonorować osoby z niepełnosprawnością, których praca i postawa zasługują na wyróżnienie.

Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej już po raz czwarty zorganizowało wojewódzką edycję Konkursu Lady D. Wydarzenie odbyło się pod patronatem marszałka województwa mazowieckiego, Adama Struzika. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 14 czerwca br. w pałacu w Jabłonnie.

– Sylwetki laureatek i laureatów, ale też kandydatek i kandydatów, są wzorem do naśladowania. Aktywne osoby z niepełnosprawnościami zazwyczaj nie chcą być postrzegane przez pryzmat swojej dysfunkcji. Dla nich ważne jest to, co osiągają w życiu czy pracy zawodowej. Wszyscy, którzy wzięli udział w konkursie, swoim życiem pokazują, jak odnaleźć w nim sens, mimo trudności. Takie pozytywne przekraczanie granic chcemy promować – powiedziała Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego.

Konkurs Mazowiecka Lady D. powstał, by uhonorować kobiety z niepełnosprawnością, których praca, a przede wszystkim postawa, zasługują na wyróżnienie. W tym roku po raz drugi szukano takich nietuzinkowych osób także wśród mężczyzn z niepełnosprawnościami.

Tytuł Lady D. jest skrótem angielskiego wyrażenia „Lady Disabled” („Dama Niepełnosprawna”). Konkurs składa się z sześciu kategorii: „Dobry Start”, „Kultura i Sztuka”, „Sport”, „Życie Społeczne”, „Życie Zawodowe” – skierowanych do kobiet z niepełnosprawnościami działających w tych obszarach. W ostatniej kategorii stworzonej na Mazowszu – „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” – nagradzane są kobiety pełnosprawne, które podejmują działania na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami.

Mazowiecka Lady D.

W kategorii „Dobry Start” laureatką została Katarzyna Bryła (Jabłonna), która działa w różnych obszarach życia społecznego.

Maria Bieniek (Wyszogród) została nagrodzona w kategorii „Życie Społeczne”. Laureatka jest kierownikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Męczeninie.

Laureatką w kategorii „Kultura i Sztuka” została Anna Balsam (Młochów), która od urodzenia jest osobą z niepełnosprawnością ruchową w stopniu umiarkowanym – animatorka kultury, instruktorka teatralna i aktorka teatru improwizacyjnego, trener Treningu Umiejętności Społecznych.

W kategorii „Sport” nagrodę otrzymała Izabela Sopalska-Rybak (Warszawa). W 2016 roku założyła Fundację Kulawa Warszawa.

Laureatką w kategorii „Życie zawodowe” została Izabela Popławska (Józefów), która zawodowo działa na rzecz osób niepełnosprawnych.

Nagrodę w kategorii „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” otrzymała Anna Bocheńska-Wiatr (Warszawa). Jej restauracja DIFFERENT zatrudnia osoby z niepełnosprawnościami, niewidome, słabowidzące, po przeszczepach, wykluczone zawodowo.

W tym roku na wniosek przewodniczącego komisji konkursowej zostało przyznane wyróżnienie w kategorii „Przyjaciółka Osób z Niepełnosprawnościami” – otrzymała je Katarzyna Cimoch (Bobrowiec) – koordynatorka kampanii „Chcemy równoWAGI”, której celem jest zwiększenie dostępu do wag krzesełkowych, szynowych oraz wag dostępnych dla wszystkich.

Mazowiecki Gentelman D.

W kategorii „Życie Społeczne” tytuł otrzymał Bohdan Wasilkiewicz (Legionowo), który na co dzień prowadzi księgarnię w Centrum Onkologii na Ursynowie w Warszawie.

Adrian Castro (Warszawa) został laureatem w kategorii „Sport” – to czołowy reprezentant Polski w szermierce na wózkach.

W dziedzinie „Kultura i Sztuka” nagrodzony został Daniel Kotowski (Warszawa) – pierwszy, współczesny Głuchy artysta, który w swojej twórczości wykorzystuje doświadczenia osoby Głuchej i robi karierę artystyczną. Jest doktorantem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Wojciech Kowalczyk (Legionowo) – zwycięzca w kategorii „Życie Zawodowe” – społecznik od najmłodszych lat. Do pierwszych sukcesów może zaliczyć wybudowanie rampy przy wejściu do jednej z legionowskich szkół oraz wywalczenie refundacji na lek dla chorych na SMA. Dzięki pełnionej funkcji – Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych aktywnie wspiera wiele projektów na rzecz dostępności.

Tomasz Gorczyca (Płock), dyrektor Zakładu Aktywności Zawodowej w Płocku, został laureatem w dziedzinie „Przyjaciel Osób z Niepełnosprawnościami”.

W kategorii „Dobry Start” laureatem został Michał Mata (Nieporęt) uczeń klasy 8. obwodowej szkoły podstawowej, podopieczny Stowarzyszenia „Bardziej Kochani”, który mimo niepełnosprawności sprzężonej, przekracza nie tylko własne, ale i społeczne bariery.

Źródło:  Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego