Treść artykułu

Smutna kobieta patrzy za okno przez rozchylone żaluzje.

Niepełnosprawność wciąż wzbudza wrogość

Zjawisko dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami wciąż jest obecne w naszym kraju. W Polsce żyje ok. sześć mln osób z niepełnosprawnościami. Badania przeprowadzone przez fundację Avalon wykazały, że większość z nich doświadczyła dyskryminacji w rożnych sferach życia.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Avalon, problem dyskryminacji objawia się niemal w każdej sferze życia osób z niepełnosprawnościami: publicznej, zawodowej i prywatnej. Z tego powodu fundacja stworzyła akcję „Szanuję. Nie dyskryminuję! 2023”. W jej ramach przez cały miesiąc prowadziła działania edukacyjne, ukazując skalę problemu.

Dyskryminacja – zjawisko o znaczącej skali

Jak podaje CBOS, dyskryminacja wobec osób z niepełnosprawnościami dotyczy wielu obszarów życia: problemów finansowych (48%), niewystarczającego dostępu do opieki zdrowotnej i rehabilitacji (33%) oraz braku akceptacji (20%). Badania przeprowadzone przez Fundację Avalon dowodzą, że problem ten pojawia się także w obszarze seksualności – 36% respondentów usłyszało, że ze względu na swoją niepełnosprawność życie intymne ich nie dotyczą.

13% respondentów przyznaje, że ich niepełnosprawność wzbudza wrogość

Na podstawie przeprowadzonych badań, fundacja Avalon opracowała raport pt. „Dyskryminacja osób z niepełnosprawnościami”. Respondenci otrzymali pytanie: Jakie emocje wzbudza Twoja niepełnosprawność w osobach z otoczenia? Prawie połowa (47%) badanych wskazywała na współczucie. Empatię i chęć niesienia pomocy wymieniło 43% osób. Na ciekawość wskazało 37% ankietowanych. Z kolei 35% przytoczyło szacunek, podziw, uznanie. Lecz pojawiły się także głosy o trudnych emocjach, takich jak: lęk (17%), wrogość (13%) i zażenowanie (13%).

Deklaracja przeciw dyskryminacji podpisana przez znane osobistości

Fundacja Avalon zachęcała także do podpisania deklaracji „Szanuję. Nie dyskryminuję”. Zawiera ona 13 postulatów, które powstały na podstawie przeprowadzonych badań.

Pod deklaracją pojawiły się znane nazwiska. Podpisali ją m.in.: Janina Ochojska, Prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, Marta Perkowska, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”, Fundacja Anny Dymnej „Mimo Wszystko”,  Małgorzata Szumowska, Maja Ostaszewska oraz wiele innych osób i organizacji.

Podpisy pod deklaracją można zostawiać tutaj: https://www.fundacjaavalon.pl/szanuje-nie-dyskryminuje/.

„Niepełnosprawność nas nie ogranicza. Dyskryminacja tak!”

Przekaz akcji wzmocnił spot „Niepełnosprawność nas nie ogranicza. Dyskryminacja tak!”. W filmie wystąpiło 13 osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. W krótkich scenkach każda z nich zobrazowała, jak doświadcza dyskryminacji w codziennym życiu i o opowiedziała o tym, jak jej potrzeby bywają ignorowane.

Partnerem medialnym akcji był Onet. Partnerem strategicznym została zaś Żabka. Akcje wsparły także TVN24 i TVP 3 – od 5 maja przez prawie 3 tygodnie emitowały spot promujący akcję.

Niepełnosprawność – nigdy i w żaden sposób – nie czyni ludzi mniej wartościowymi, gorszymi. Każdy człowiek jest równy. A poza ciałem istnieje duch – to na tym głębszym poziomie warto spotykać się z drugim człowiekiem. Patrząc powierzchownie, widzimy zbyt mało.

W Polsce dyskryminacja jest prawnie zakazana przez art. 32 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, na mocy którego wszyscy są równi wobec prawa i nikt nie może być dyskryminowany z żadnej przyczyny.

 

MP/Centrum Komunikacji PZN