Treść artykułu

Haft z twarzą Fridy Kahlo i jej czarno-białe fotografie.

Nie przegap: wystawa Fridy Khalo z audiodeskrypcją

W Łazienkach Królewskich w Warszawie trwa wystawa obrazów Fridy Kahlo. Wystawa dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, w tym wzroku i słuchu.

Na tymczasowej wystawie w Łazienkach, w Podchorążówce, prezentowane są trzy obrazy Fridy Kahlo: “Tam wisi moja sukienka” (1933), “Kokosy” (1951) oraz “Martwa natura z arbuzami” (1953). Dla osób z niepełnosprawnościami wzorku i słuchu informacje do obrazów meksykańskiej malarki przedstawione są za pomocą audiodeskrypcji i PJM.

Obrazy Fridy i nie tylko

Ekspozycję uzupełniają archiwalne zdjęcia z życia artystki, a także film dokumentalny z 1941 r. Dokument stworzył Nickolas Muray, amerykański fotograf, przyjaciel Fridy Kahlo i autor wielu jej zdjęć. Przygotowana została także plenerowa instalacja na dziedzińcu Podchorążówki, w której odtworzone są fragmenty Niebieskiego Domu Fridy Kahlo, w którym artystka się urodziła, wychowała, tworzyła i zmarła. Wystawa pełna jest barw i kontrastów, ale także zapachów, dźwięków i niezwykłych eksponatów.

W ramach ekspozycji w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbywają się też wykłady z pogranicza sztuki, psychologii i psychiatrii, podczas których eksperci wyjaśnią wpływ fizycznego i psychicznego cierpienia na twórczość Fridy Kahlo. Dzieci, młodzież oraz dorośli mogą także wziąć udział w ciekawych warsztatach, m.in. z techniki kolażu, meksykańskiego haftu, zdobienia ceramiki w stylu Talavera oraz układania kwiatów.

Podczas wernisażu wystawy “Kolor życia. Frida Kahlo”, Marianna Otmianowska, p.o. dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, powiedziała: – Ten projekt to zaproszenie do poszukiwania własnego koloru. Koloru życia. (…) Dziś, kiedy mierzymy się z tak wieloma wyzwaniami, które rzuca nam współczesny świat, ta wystawa może wpisywać się w paradygmat muzeoterapii, co jest dla nas szczególnie cenne.

Wystawa dostępna dla osób z niepełnosprawnościami

Dyrektor Otmianowska zwróciła uwagę także na to, że Frida Kahlo była kobietą doświadczoną niepełnosprawnością i cierpieniem, a historia jej życia to przykład pokonywania trudu chorób: – Dlatego dołożyliśmy wszelkich starań, aby uczynić tę wystawę możliwie jak najbardziej dostępną – podkreśliła.

Przestrzeń twórcza “Frida i Fridita” przystosowana jest dla osób z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu i ruchu, a także dla osób wysoko wrażliwych sensorycznie oraz z niepełnosprawnością intelektualną. Z myślą o osobach z niepełnosprawnościami przygotowane zostały m.in. elementy strefy do poznawania przez dotyk, oznaczenia w brajlu, nagrania audio, karty komunikacji pozawerbalnej czy zaproszenie i opisy w Polskim Języku Migowym (PJM).

Wystawę można oglądać od wtorku do piątku w godz. 10.00-18.00, w sobotę w godz. 12.00-20.00, w niedzielę w godz. 10.00-18.00. W piątki wstęp jest bezpłatny. Ekspozycja trwać będzie do 3 września 2023 r.

 

Źródło: https://www.lazienki-krolewskie.pl.

MP/ Centrum Komunikacji