Treść artykułu

Nie poddawaj się depresji

Wczoraj, 23 lutego br. obchodzony był Światowy Dzień Walki z Depresją. Według danych WHO schorzenie to stanowi jedno z ważniejszych wyzwań zdrowotnych. Dotyka ludzi w każdym wieku − nastolatków, kobiety po porodzie, osoby po 60 roku życia. Choroba nie mija samoistnie, potrzebne jest leczenie, które na nowo pozwoli cieszyć się życiem.

Osamotnienie, brak poczucia sensu życia, brak zainteresowania otoczeniem to przykładowe objawy depresji. Schorzenie ma głębsze podłoże. Nie mija samoistnie, nie wystarczy „wziąć się w garść”, potrzebne jest leczenie u psychologa lub psychiatry. Przyczyny depresji można podzielić na genetyczne (zaburzenia metaboliczne i zaburzenia neuroprzekaźnictwa w mózgu), objawowe towarzyszące różnym chorobom, czy wynikłe z przyjmowania leków i substancji psychoaktywnych (np. alkoholu), jak również psychogenne – trudne wydarzenia życiowe. Depresja towarzyszy też chorobom przewlekłym i takim związanym z odczuwaniem długotrwałego bólu.

Osoba, która podejrzewa u siebie depresję powinna się zgłosić do psychologa lub psychiatry. Skierowanie do psychiatry w Przychodni Zdrowia Psychicznego nie jest wymagane. Jeśli choroba ma lekki przebieg wystarczy psychoterapia, jeśli nie odnosi ona skutku należy włączyć leki, w tym pomoże psychiatra. Właściwe leczenie spowoduje, że choremu powróci chęć do życia. Ministerstwo Zdrowia przygotowało kampanię „Depresja. Rozumiesz – Pomagasz”, a w ramach niej stronę internetową, gdzie można znaleźć materiały edukacyjne oraz adresy gabinetów i organizacji, w których można uzyskać pomoc: https://wyleczdepresje.pl/pomoc/

Jak chronić się przed depresją? Należy utrzymywać więzi z rodziną, dbać o kontakty z przyjaciółmi, rozwijać swoje zainteresowania, a także uczyć się nowych rzeczy oraz dbać o aktywność fizyczną.

Fot. Unsplash