Treść artykułu

Nie lekceważ zespołu suchego oka

Zespół suchego oka (ZSO) to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt pacjentów u okulistów. Jest trudny do zdiagnozowania, a co za tym idzie i do leczenia. Zbagatelizowanie schorzenia może prowadzić  do uszkodzenia wzroku. Polecamy artykuł na ten temat z bazy wiedzy umieszczonej na naszej stronie internetowej.

Zespół suchego oka należy do chorób obniżających jakość życia, których znaczenie jest społecznie trywializowane. Niewłaściwa terapia może prowadzić do nieodwracalnych, poważnych uszkodzeń w obrębie oka i pogorszenia funkcjonowania w codziennym życiu.

ZSO  to wieloczynnikowa choroba polegającą na nieprawidłowym nawilżaniu powierzchni oka przez film łzowy.  Najczęstsze objawy to: pieczenie, uczucie dyskomfortu, świąd, zaburzenia widzenia (najczęściej pod postacią przejściowego zamazanego widzenia), podrażnienie, nadwrażliwość na światło. Objawy przez każdego chorego mogą być opisywane inaczej, dlatego schorzenie jest często nieprawidłowo rozpoznawane. Niewłaściwa diagnostyka może skutkować wdrożeniem nieodpowiedniego leczenia.

Z uwagi na różne kryteria rozpoznania trudno ocenić częstość występowania ZSO. Szacuje się, że choruje na to od 20% do 50% społeczeństwa, co dowodzi, że zespół suchego oka stanowi istotny problem zdrowotny.

Więcej informacji w artykule opracowanym na podstawie wytycznych Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Hematologów i Transfuzjologów na stronie: https://pzn.org.pl/zespol-suchego-oka/

Polecamy tekst Państwa lekturze.

Fot. Shutterstock