Treść artykułu

Lekarka rozmawia z pacjentem w trakcie konsultacji w gabinecie.

Nie choruj, pamiętaj o szczepieniach

Przeciw COVID-19 oraz pneumokokom pacjent zaszczepi się w poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej i aptece, które podpiszą umowę z NFZ. Szczepienie przeciwko COVID-19 jest bezpłatne, a szczepionka przeciw pneumokokom odpłatna.

Szczepionka przeciw COVID-19 jest dostępna bez recepty, ale ze skierowaniem. Zainteresowany otrzymuje je automatycznie, zapisane jest ono na platformie Internetowe Konto Pacjenta. Osoba dorosła może wykonać szczepienia ochronne w aptece, która podpisała umowę z NFZ albo w placówce Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Szczepienia dzieci i młodzieży do 18 roku życia są możliwe tylko w placówce POZ. Wykonanie szczepień ochronnych jest finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Szczepionka jest bezpłatna, dostarcza ją Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych.

Lista aptek wykonujących tę usługę dostępna jest na stronie: https://www.nfz.gov.pl/szczepienia-w-aptekach

Aktualnie stosowane szczepionki przeciw COVID-19 to:

  • Comirnaty (wariant Omicron),
  • Comirnaty w wersji dla dzieci Junior (0,6-4 lata) oraz (5-11 lat),
  • Spikevax (wariant Omicron),
  • Nuvaxovid (wariant XBB1.5 Kraken).

Punkty szczepień przeciw COVID-19 w całej Polsce można znaleźć na stronie: https://pacjent.gov.pl/artykul/punkty-szczepien-przeciw-covid-19.

Szczepienie przeciw pneumokokom

Pneumokoki to bakterie Streptococcus pneumoniae. Drobnoustroje najczęściej osiedlają się w gardle lub nosie, nie wywołują objawów o osób zdrowych. Nosiciele mogą stanowić źródło zakażenia dla innych osób wrażliwych. Bakterie te to jeden z najczęstszych i najbardziej niebezpiecznych patogenów bakteryjnych człowieka. Wyróżnia się pneumokokowe zakażenia nieinwazyjne np. zapalenie płuc, zatok, ucha środkowego oraz inwazyjne, które skutkują poważnymi powikłaniami lub nawet śmiercią np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub posocznica. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem. Szczepienie jest najlepszą formą zapobiegania tej chorobie.

Szczepienie przeciw pneumokokom jest bezpłatne dla dzieci i młodzieży w wieku od 6 miesięcy do 18 roku życia. Osoby w wieku 18−65 lat zapłacą za szczepionkę całą kwotę − 280 zł, albo zgodnie ze wskazaniami refundacyjnymi – 140 zł. Szczepienie zostanie bezpłatnie wykonane w poradni POZ, a w aptece według cennika apteki. Seniorzy powyżej 65 roku życia za szczepionkę zapłacą zgodnie ze wskazaniami refundacyjnymi. Natomiast szczepienie będzie dla nich bezpłatne zarówno w placówce POZ, jaki i aptece. Pacjent zakupi szczepionkę w aptece na podstawie recepty wystawionej przez lekarza. Dostępna w Polsce szczepionka przeciw pneumokokom to Prevenar 13.

Źródło: NFZ

JR/Centrum Komunikacji PZN