Treść artykułu

Grupa ludzi na wystawie. Na białych ścianach zawieszonych jest kilka kolorowych obrazów przedstawiających fantastyczne zwierzęta. Ludzi oglądają obrazy. Ludzie ustawieni tyłem do obiektywu.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza osoby niewidome i słabowidzące na oprowadzanie z audiodeskrypcją po wystawie „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko”. Obowiązują zapisy. Koszt udziału w wydarzeniu: 1 zł.

Spotkanie z cyklu „Czego nie widać w sztuce?” odbędzie się 25 kwietnia br. o g. 17:00. Oprowadzanie zostało przygotowane z myślą o potrzebach osób z niepełnosprawnością wzroku. Dokładny opis audiodeskryptywny i zaangażowanie zmysłu dotyku pozwala poznać prezentowane na wystawie prace.

Wystawa „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” to pierwsza w Polsce tak obszerna prezentacja twórczości jednej z najważniejszych ukraińskich artystek XX wieku. Niedawno jej prace prezentowane były m.in. w Saatchi Gallery w Londynie czy Ukrainian Museum w Nowym Jorku. W marcu br. obrazy Prymaczenko przyjechały z Muzeum Narodowego we Lwowie do Warszawy.

Twórczość Marii Prymaczenko, choć zaliczana najczęściej do nurtu sztuki ludowej, wymyka się prostym klasyfikacjom. Niezwykle barwne obrazy przedstawiają baśniowy świat, gdzie ludzie, zwierzęta i rośliny wzajemnie się przenikają. Tematem są: krajobrazy Polesia, zabawy i życie codzienne mieszkańców wsi oraz dzikie, domowe i fantastyczne zwierzęta. Obraz dopełnia słowo, którym artystka opisuje poszczególne kompozycje, nadając im rozbudowane i nierzadko zabawne tytuły. Czasem w ten magiczny świat wkracza poczucie zagrożenia. Twórczość artystki nie pozostaje bowiem obojętna na wydarzenia, które naznaczyły jej życie. Wojna, zagrożenie atomowe, katastrofa w Czarnobylu, obawa przed zanieczyszczeniem środowiska to wszystko stało się jej doświadczeniem.

Podczas oprowadzania organizatorzy zwrócą uwagę na wyjątkowe w twórczości Prymaczenko współistnienie ludzi, zwierząt i kreowanych, nieistniejących istot. Porozmawiają o wątkach ukraińskich, o wyjątkowości sztuki nieprofesjonalnej, a także o odczuciach, które pojawiają się w kontakcie z obrazami artystki.

Istotne informacje:

  • Zapisy: e-mail: muzeumdostepne@artmuseum.pl, tel. 577 006 290.
  • Koszt: 1 zł od osoby.
  • Miejsce: Muzeum nad Wisłą, ul. Wybrzeże Szczecińskie 22, Warszawa.
  • Informacje dla osób zwiedzających z niepełnosprawnością wzroku pod linkiem: https://artmuseum.pl/pl/text/Osoby%20z%20niepe%C5%82nosprawno%C5%9Bci%C4%85%20wzroku

Dostępność wydarzenia:

  • audiodeskrypcja na żywo,
  • pomoce dotykowe,
  • asysta w drodze i podczas wydarzenia (chęć skorzystania z asysty należy zgłaszać podczas zapisów.