Treść artykułu

Osoby rysują mapę z pomysłami.

„Model dostępnej kultury” dla każdej instytucji

Po trzech latach zakończył się projekt „Kultura bez barier”, w ramach którego stworzono „Model dostępnej kultury”. Program ma służyć temu, aby oferta instytucji kultury była dostępna dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami. Gotowa wersja publikacji została właśnie udostępniona.

Projekt był realizowany przez: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Fundację Kultury bez Barier oraz niemieckie Kompetenzzentrum für Kulturelle Bildung im Alter und inklusive Kultur. „Model dostępnej kultury” był testowany przez 164 instytucje z całej Polski.

Opracowany model stanowi zbiór zasad i wskazówek, które pozwalają na zaplanowanie i uruchomienie procesu udostępniania zasobów kultury osobom ze szczególnymi potrzebami. Uwzględniono w nim osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Program wskazuje również, jak element dostępności można włączyć do codziennej praktyki działań kulturalnych.

Podstawowymi zasadami modelu są:

  • dostępność to potencjał;
  • dostępność to współpraca z osobami ze szczególnymi potrzebami;
  • dostępność to proces twórczy, nie tylko techniczny;
  • dostępność to proces, który należy monitorować, we współpracy z osobami, do których jest on skierowany;
  • dostępność to samodzielność i wybór;
  • dostępność to zadanie całej instytucji, a nie tylko wyznaczonej osoby.

Z publikacją można się zapoznać na stronie: https://kultura-bez-barier.pfron.org.pl/fileadmin/Projekty_UE/kultura-bez-barier/2023-11-27_Model/Model_Doste__pnej_Kultury_2023.pdf?utm_campaign=pfron&utm_source=df&utm_medium=download

 

Źródło: MKiDZN

Fot. Shutterstock