Treść artykułu

Transmisja przemówienia Marka Kalbarczyka w auli konferencyjnej UW

Moc wiedzy na konferencji REHA

23 maja br. odbył się drugi dzień konferencji REHA. Uczestnicy mogli posłuchać w formie zdalnej wybranych prezentacji prowadzonych na międzynarodowym wydarzeniu International Mobility Conference (IMC 18) oraz zapoznać się z interesującymi zagadnieniami ze świata osób z dysfunkcją narządu wzroku. Nagrania były prezentowane w auli konferencyjnej Uniwersytetu Warszawskiego.

Tegoroczna REHA odbywa się w tym samym czasie, co International Mobility Conference w Warszawie, której współorganizatorem jest Fundacja Szansa dla Niewidomych. W wydarzeniu tym uczestniczy wielu ekspertów z całego świata specjalizujących się w dziedzinie nowoczesnej rehabilitacji osób z dysfunkcją narządu wzroku, mobilności i dostępności.

IMC 18 otworzył Marek Kalbarczyk, założyciel fundacji i organizator spotkania, który opowiedział, jakie elementy są istotne dla samodzielności osób niewidomych.

− W związku z tym, że wzrok przynosi nam 80% informacji o świecie, nie widzieć to znaczy nie wiedzieć. I tu musimy zadać sobie pytanie, co zrobić, aby sobie z tym radzić – mówił ekspert. Wspominał o tym, co umożliwia samodzielność osób niewidomych: nauka orientacji przestrzennej, znajomość alfabetu brajla, komputer i oprogramowanie udźwiękawiające.− Czekamy na sztuczną inteligencję, wtedy niewidomy będzie całkowicie niezależny, bo będzie miał dostęp do wszelkich informacji naprawdę bez ograniczeń – zakończył.

Następnie można było posłuchać prezentacji prowadzonych w ramach kilku paneli dyskusyjnych. W auli UW odbyła się transmisja panelu „Nowe technologie umożlwiające orientację przestrzenną i mobilność”.

Z kolei w panelu „Dostępność do informacji dla osób z dysfunkcją narządu wzroku w obszarze edukacji, kultury oraz przestrzeni miejskiej” tyflospecjaliści z różnych krajów i inni eksperci mówili o swoich działaniach. Emanuela Zaimi z Austrii opowiedziała o międzynarodowym projekcie BeauCoup. Projekt ten miał na celu stworzenie rozwiązania umożliwiającego osobom starszym odkrywanie zasobów kultury. W ramach tej inicjatywy stworzono trzy produkty. Pierwszym z nich jest torba zawierająca dotykową mapę, tablet ze specjalnymi funkcjami ułatwień dostępu, wypukłe płaskorzeźby i repliki wydrukowane w 3D. Zestaw stanowi wsparcie dla osób starszych, aby mogły samodzielnie zwiedzać miasto. Taką torbę przedstawiciele agencji turystycznych mogą wręczać np. turystom, którzy odwiedzą dane miejsce. Drugi produkt to specjalne pudełko, które może być udostępniane np. pensjonariuszom w domu opieki albo uczestnikom zajęć dla seniorów. Znajdują się w nim również ciekawostki na temat wybranego regionu oraz materiały z powiększonym drukiem, makiety dotykowe i interaktywne. Trzecim rozwiązaniem jest specjalny tablet, dzięki któremu można odbyć wizytę w formie online w danym mieście. W przeciwieństwie do tradycyjnych filmów dokumentalnych lub wirtualnych wycieczek po muzeach, tablet z przygotowanym programem umożliwia interaktywną możliwość poznawania otoczenia i interakcję z innymi uczestnikami.

Barbora Bertlová z Czech opowiedziała o stworzonych zestawach informacyjnych dla osób niewidomych i słabowidzących. Taki zestaw dotyczący danego zabytku składa się z: mapy z legendą, modelu 3D obiektu, opisu budowli w czarnodruku i brajlu oraz nagrania z audiodeskrypcją. Założenie jest takie, że w przyszłości będą one dostępne do pobrania na specjalnie stworzonej platformie internetowej.

Z kolei Albina Mościcka z Polski opowiedziała o mapach dotykowych zabytkowych ogrodów i innowacyjnym podejściu do tego tematu.

Chantelle Smith oraz Jody Morris z Narodowego Instytutu Niewidomych z Irlandii mówiły zaś o realizowanych działaniach w ich kraju na rzecz bezpieczeństwa pieszych, w tym osób z niepełnosprawnością narządu wzroku, w ruchu miejskim w kontekście użytkowania urządzeń elektromobilnych, takich jak: elektryczne hulajnogi, rowery itp. − Chcieliśmy mieć wpływ na tworzone prawo dotyczące elektromobilności w Irlandii. Przedstawić głos osób niewidomych. Skorzystaliśmy z doświadczeń kolegów z Anglii. Stworzyliśmy pewne rekomendacje, praktyki inkluzywne. Współpracujemy przy tworzeniu prawa z decydentami. Organizujemy również warsztaty, w trakcie których edukujemy operatorów hulajnóg i użytkowników, jakie zagrożenia z tego tytułu mogą czyhać na osoby niewidome i słabowidzące – tłumaczyła w trakcie wykładu specjalistka.

Konferencja „REHA For the Blind in Poland” odbywa się w dniach 22–25 maja br. w Warszawie. Wydarzenie stanowi okazję do wymiany doświadczeń z zakresu nauki, technologii i nowoczesnej rehabilitacji. W jego trakcie odbywają się wykłady, prezentacje dotyczące rozwiązań dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku, a także koncerty i imprezy plenerowe. Dodatkową atrakcją jest wystawa technologii wspomagających dla osób niewidomych i słabowidzących.

JR/Centrum Komunikacji PZN

Uczestnicy konferencji REHA słuchają transmisji online w auli UW