Treść artykułu

Młoda dziewczyna z białą laską idzie z młodym mężczyzną, w oddali widać morze.

Miłość, pokonywanie barier i kryminał w jednym

Znana polska autorka literatury kobiecej stworzyła niezwykle interesującą postać niewidomej dziewczyny, która w swoim życiu przezwycięża różne trudności. Książka Danki Braun „Oczy Adrianny” opowiada o miłości, wybaczaniu, niepełnosprawności i adaptacji w społeczeństwie.

Adrianna, bo tak nazywa się bohaterka powieści, początkowo prowadzi życie cichej, spokojnej nastolatki. Pozostaje w cieniu swojej siostry Karoliny, która jest pewna siebie, przebojowa i w każdej sytuacji potrafi stawiać na swoim. Siostry już od szkoły podstawowej rywalizują o względy tego samego chłopaka − Mateusza. I tu Ada odnosi nieoczekiwany sukces. Chłopak wybiera właśnie ją. Kilka dni przed planowanym hucznym weselem dochodzi do tragedii. Dziewczyna traci wzrok w wypadku samochodowym. Początkowo jest załamana, nie wie, jak ma żyć. A ukochany, pod presją matki, zrywa zaręczyny. Dziewczyna przeżywa ogromny kryzys. I wtedy następuje przełom. Adrianna zaczyna rehabilitację i powoli układa sobie życie. Zaczyna studia. Rozwija swoją pasję do śpiewania i zostaje gwiazdą lokalnego klubu muzycznego. A przed nią jeszcze wiele emocjonujących przygód.

Danka Braun (Regina Szajowska) specjalizuje się w prozie kobiecej. Czytelnicy znają ją przede wszystkim jako autorkę „Historii pewnego narzeczeństwa”, czy też pozycji „Nie zabijaj mnie, kochanie”. Jej dzieła zawierają wątki kryminalne i trzymają w napięciu, aż do ostatniej strony.

Autorka w książce „Oczy Adrianny” podchodzi do tematu niepełnosprawności z otwartą głową. Nie utrwala stereotypów i nie powiela schematów. Jej bohaterka jest pełna życia, zaradna i samodzielna, a przy tym pełna rozterek, wyzwań i wątpliwości, które towarzyszą jej na co dzień. „Oczy Adrianny” to pozycja warta polecenia wszystkim tym, którzy są na życiowym rozdrożu. To książka, która spodoba się miłośnikom literatury kobiecej, obyczajowej i kryminalnej. Dostępna jest również jako audiobook w serwisie wypożyczeń online, Działu Zbiorów dla Niewidomych, Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.

FZ/Centrum Komunikacji PZN