Treść artykułu

Tłum ludzie skacze przed sceną. Z góry padają światła reflektorów.

Letnie festiwale muzyczne – czy są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami?

Z roku na rok polskie festiwale muzyczne wprowadzają coraz więcej rozwiązań, które umożliwiają uczestnictwo w wydarzeniach osobom z niepełnosprawnościami. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w tym roku. Pod lupę wzięliśmy trzy największe i najbardziej popularne wydarzenia muzyczne w Polsce.

Na festiwalach, których organizatorzy zadbali o komfort osób ze szczególnymi potrzebami, mają one szansę posłuchać na żywo wybitnych wykonawców muzycznych, zawrzeć nowe znajomości i powrócić z bagażem pełnym nowych doświadczeń. Niezwykle istotne jest, aby coraz więcej organizatorów wydarzeń kulturalnych dbało o ten aspekt.

Orange Warsaw Festival (2–4 czerwca)

Orange Warsaw Festival odbywa się w Warszawie. Jest jednym z najbardziej dostępnych festiwali muzycznych dla osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Organizatorzy wprowadzili dużo rozwiązań, które pozwalają osobom z różnymi dysfunkcjami łatwo poruszać się po terenie i korzystać z atrakcji.

Bilet kategorii „N” umożliwia wejście na teren festiwalu z osobą wspierającą. W Punkcie Obsługi Priorytetowej, tuż przed bramkami, można bez kolejki wymienić bilet na opaskę oraz dostać wszelkie informacje o dostępności wydarzenia. Możliwe jest również otrzymanie fachowej pomocy i asysty jednego z wolontariuszy. Osoby z niepełnosprawnościami mogą uzyskać transport lokalny, tzn. od bram Toru Wyścigów Konnych na Służewcu do Punktu Obsługi Priorytetowej przy wejściu na teren festiwalu. Zadbano także o utwardzoną powierzchnię, która ułatwia poruszanie się po terenie. Ponadto wszystkie koncerty na Orange Warsaw Festival są wyposażone w audiodeskrypcję na żywo, którą zapewnia Fundacja „Katarynka”.

Co ważne, strona internetowa festiwalu ma specjalna zakładkę „Dostępny Orange Warsaw Festiwal”. Znajdują się tam m.in. podstawowe informacje o wydarzeniu w postaci audioulotek oraz teksty łatwe do czytania i zrozumienia. A ci, którzy mają pytania lub wątpliwości, mogą skontaktować się bezpośrednio z Fundacją „Polska bez Barier” – która koordynuje dostępność festiwalu – mailowo lub telefonicznie. Ta impreza już za nami, ale warto zaplanować uczestnictwo na kolejny rok: https://orangewarsawfestival.pl/pl/ozn/1_ozn.

Open’er Festival (28 czerwca – 1 lipca)

Organizatorzy Open’er Festival również przygotowali sporo udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami.

Mogły one liczyć m.in. na: wózki inwalidzkie dostępne dla osób, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się; asystę wolontariuszy; możliwość wejścia na teren festiwalu z psami przewodnikami; specjalne miejsca parkingowe; bankomaty, w których transakcje potwierdzane są systemem dźwiękowym (mają też wejście na słuchawki) – co jest szczególnie ważne dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku; utwardzony teren i specjalne ścieżki ułatwiające poruszanie się osobom na wózkach; Punkty Obsługi Priorytetowej; platformy na podwyższeniach przy scenach i rampy.

Na stronie internetowej festiwalu znajduje się specjalna zakładka „Osoby z niepełnosprawnościami”, gdzie można dokładnie sprawdzić wszystkie udogodnienia. Co roku bilety na Open’er Festival rozchodzą się jak świeże bułeczki lepiej planować uczestnictwo z dużym wyprzedzeniem: https://opener.pl/osoby-z-niepelnosprawnosciami.

Pol’and’Rock Festival – dawniej Woodstock Festival (3–5 sierpnia)

Organizatorzy tego festiwalu piszą na stronie internetowej, że wydarzenie jest skierowane także do osób z niepełnosprawnościami, lecz z podanych informacji wynika, że tych udogodnień nie ma zbyt wiele.

O komfort i bezpieczeństwo uczestników wydarzenia dba m.in. Pokojowy Patrol – grupa wolontariuszy w charakterystycznych czerwonych koszulkach. Na terenie imprezy znajduje się specjalnie przystosowany dla wózków kontener – na Family Camp. Punkty medyczne i gastronomiczne oraz toalety mają dostosowany dostęp dla osób z niepełnosprawnościami. Powstanie także specjalna rampa z widokiem na dużą scenę. Jednocześnie jednak organizatorzy zaznaczają, że teren, na którym odbywają się koncerty jest trudny, a momentami nawet bardzo trudny. Zalecają przybycie z osobą towarzyszącą, która pomoże w różnych sytuacjach.

Plusem na stronie jest specjalna zakładka: „Porady dla OzN”, gdzie organizatorzy radzą, jak przygotować się na festiwal, jak zachować się w czasie problemów, gdzie zgłosić się pomoc itp.: https://polandrockfestival.pl/informacje/niepelnosprawni.

Mamy nadzieję, że udogodnienia na festiwalach w Polsce dla osób z niepełnosprawnościami będą nadal rozbudowywane i uzupełniane o nowe rozwiązania. Liczymy także na otwartość w kwestii dostępności organizatorów innych imprez kulturalnych – niech lato będzie wspaniałe dla wszystkich!

MP/Centrum Komunikacji PZN