Treść artykułu

Zdjęcie. Pięć pucharów na stole. Cztery stoją obok siebie, w oddali. Jeden przed nimi.

Kto zostanie Idolem Środowiska?

Do 7 czerwca trwa głosowanie w konkursie IDOL organizowanym przez Fundację Szansa dla Niewidomych. W kilku województwach w kategorii Idol Środowiska zostały nominowane osoby związane z Polskim Związkiem Niewidomych.

Dolnośląskie

W województwie dolnośląskim można zagłosować na Annę Karolak. Jest tyflopedagogiem, instruktorem orientacji przestrzennej osób niewidomych i słabowidzących, współpracuje z Okręgiem Dolnośląskim PZN oraz Fundacją Szansa dla Niewidomych. Jest również współzałożycielką grupy nieformalnej Okamgnienie, która realizowała działania na rzecz osób z uszkodzeniem wzroku i słuchu. Przez kilka lat pełniła różne funkcje w Towarzystwie Pomocy Głuchoniewidomym: od wolontariusza po pełnomocnika Dolnośląskiej Jednostki TPG. Praca z ludźmi to jej pasja i źródło niegasnącego uśmiechu. Głosowanie na stronie: http://idol.szansadlaniewidomych.org/vote/1740.

Drugą kandydatką w tym województwie jest Katarzyna Pasławska. W życiu zawodowym przeszła drogę od pomocy domowej oraz obsługi punktu ksero i sekretariatu, poprzez pracę przy polskich i międzynarodowych projektach skierowanych do młodzieży, po tworzenie i współprowadzenie prywatnej uczelni. Organizowała działania lokalne i społeczne. Koordynowała i rozliczała projekty aktywizacyjne w Polskim Związku Niewidomych. Z wykształcenia politolog i księgowa. Z zamiłowania zdobywca nowych celów życiowych i zawodowych. Zagłosować można pod tym linkiem: http://idol.szansadlaniewidomych.org/vote/1742.

Kujawsko-pomorskie

W Kujawsko-Pomorskiem głos można oddać na Izabelę Wasilewską. To niewidoma działaczka społeczna, od ponad dwudziestu lat zaangażowana w pracę na rzecz osób z dysfunkcją wzroku. Jest autorką wielu prac naukowych i publikacji poświęconych tematyce środowiska osób niepełnosprawnych. Aktywnie przyczynia się do kształtowania pozytywnych postaw wobec ludzi niepełnosprawnych, dąży do społecznego zwiększenia zakresu kompetencji i demarginalizacji osób niepełnosprawnych. Od listopada 2019 roku prezes Okręgu Kujawsko-Pomorskiego PZN z siedzibą w Bydgoszczy. Głosować można na stronie: http://idol.szansadlaniewidomych.org/vote/1849.

W województwie kujawsko-pomorskim nominowany został także Jerzy Deja. Jest tyflopedagogiem, działa na rzecz osób niewidomych i niedowidzących. Pełnił funkcję dyrektora Okręgu Kujawsko-Pomorskiego Polskiego Związku Niewidomych, przewodniczy Wojewódzkiej i Powiatowej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych. Za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Głosowanie za pośrednictwem strony: http://idol.szansadlaniewidomych.org/vote/1859.

Mazowieckie

Na Mazowszu głos można oddać na Annę Gębkę. Od 20 lat nie widzi. Z wykształcenia radca prawny, udziela społecznie porad. Współtworzyła WTZ w Siedlcach. Szkoli wolontariuszy w pomocy niewidomym. Była członkiem rady osób niepełnosprawnych. Prezes Koła PZN w Siedlcach już 4 kadencję. Empatyczna i zaangażowana w działalność koła. Razem z zarządem organizuje corocznie imprezy integracyjne dla członków PZN i ich rodzin i wycieczki turystyczno-krajoznawcze. Wspiera stale swoich członków. Ma pod opieką 3 powiaty. Link do głosowania: http://idol.szansadlaniewidomych.org/vote/1761.

Kolejną kandydatką na Mazowszu jest Dominika Putyra. Energią może obdzielić kilka osób. Najlepiej czuje się w ruchu, w podróży. Pochodzi z Bielska-Białej. Po studiach na wrocławskiej Akademii Muzycznej przeniosła się do Warszawy, by jako muzykoterapeuta pracować w klinice „Budzik”. Jest jedną z koordynatorek stołecznego foodsharingu. Żegluje po morzu, trenuje łyżwiarstwo, podróżuje, w ubiegłym roku w Indiach uczyła się tybetańskiego. Kilka miesięcy temu rozpoczęła profesjonalne treningi kolarskie, by wystartować na paraolimpiadzie. Dominika Putyra regularnie współpracuje też z magazynem społecznym PZN „Pochodnia”. Link do głosowania: http://idol.szansadlaniewidomych.org/vote/1714.

W województwie mazowieckim nominowany został również Mikołaj Jabłoński. Jako osoba słabowidząca od wielu lat działa na rzecz aktywizowania osób z niepełnosprawnościami w sferze społeczno-kulturalnej. Pomysłodawca festiwalu talentów dla dzieci i młodzieży słabowidzących i niewidomych O.K.U.L.A.R oraz w przeszłości przedstawiciel szkół specjalnych w Młodzieżowej Radzie m.st. Warszawy. Na przestrzeni lat podejmował różnego rodzaju działania teatralne i sportowe. Obecnie student filologii włoskiej. Od 2016 r. prowadzi blog „Słabowidzący dobrze myślący” i kanał na YouTube. Pisze także artykuły do czasopism dziecięcych PZN „Promyczka” i „Światełka”. Głos można oddać na stronie: http://idol.szansadlaniewidomych.org/vote/1763.

W kategorii Media Idola ma szansę otrzymać Elżbieta Korczyńska. Prowadzi cykliczną audycję poświęconą problematyce niepełnosprawności i nie tylko. Zajmuje się m.in. kulturą i sztuką dla niewidomych i słabowidzących. Audycji z cyklu „Na wyciągnięcie ręki” można słuchać w każdy poniedziałek w popołudniowym „Zapraszamy do Trójki”. W cyklu „Na wyciągnięcie ręki” promuje pozytywne postawy dotyczące integracji niepełnosprawnych w naszym społeczeństwie. Jej bohaterowie to ludzie, którzy pomimo trudności, jakie zgotował im los, nie poddają się i wychodzą im naprzeciw. Link do głosowania: http://idol.szansadlaniewidomych.org/vote/1821.

Podkarpackie

O Idola Środowiska w województwie podkarpackim walczą Teresa Biało i Nefi. Teresa to słabowidząca i poruszająca się na wózku członkini powiatowego Koła Polskiego Związku Niewidomych w Tarnobrzegu, osoba wielu pasji i zainteresowań. Nefi to jej czworonożny przyjaciel, który pomaga jej przełamać bariery dnia codziennego. Teresa pomimo niepełnosprawności wzroku oraz ruchu nie poddaje się. Udziela się społecznie jako członkini Miejskiej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, do zadań której należy doradztwo Prezydentowi Miasta. Głosowanie pod linkiem: http://idol.szansadlaniewidomych.org/vote/1806.

Śląskie

Na Śląsku nominowana jest Hanna Pasterny. Absolwentka romanistyki, poradnictwa psychologicznego i interwencji kryzysowej, aktywna zawodowo i społecznie, autorka książek, współorganizatorka międzynarodowych warsztatów o asystowaniu niewidomym, laureatka Człowieka bez barier. Współpracuje z politykami. Konsultuje akty prawne. Prowadzi szkolenia o komunikacji z ON dla pracodawców, lekarzy, księży. Opracowała broszurę Osoby z niepełnosprawnościami a wymiar sprawiedliwości” (do pobrania na stronie: https://pzn.org.pl/osoby-z-niepelnosprawnosciami-a-wymiar-sprawiedliwosci-rekomendacje/?preview_id=10697&preview_nonce=97ba692121&_thumbnail_id=11609&preview=true). Jeździ na tandemie, uprawia nordic walking. Współpracuje z „Pochodnią”. Link do głosowania: http://idol.szansadlaniewidomych.org/vote/1701.

Świętokrzyskie

W województwie świętokrzyskim można głosować na Krystynę Malarecką. Jest wieloletnią działaczką społeczną na rzecz środowiska niewidomych. Od 1988 roku przewodniczy Klubowi Rodziców Dzieci Niewidomych i Słabowidzących, przekształconego w 1997 roku w Świętokrzyskie Stowarzyszenie Na Rzecz Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Kielcach. W latach 2011-2012 była dyrektorem Okręgu Świętokrzyskiego PZN, a także członkiem Zarządu Głównego. Organizowała wiele inicjatyw społecznych na rzecz środowiska niewidomych: turnusy rehabilitacyjne, wycieczki, szkolenia i konferencji. Głosowanie na stronie: http://idol.szansadlaniewidomych.org/vote/1729.

Zachodniopomorskie

W Zachodniopomorskiem zostały nominowane trzy osoby związane z PZN. Halina Czosnowicz ukończyła Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego. Zaczęła pracę w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2 w Szczecinie jako drużynowa 131 Drużyny Harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku”. Za swoją działalność społeczną i pedagogiczną była wielokrotnie nagradzana. Została odznaczona przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi. Obecnie pełni funkcję prezesa zarządu koła Szczecin-Centrum. Za zaangażowanie na rzecz środowiska osób niewidomych i niedowidzących odznaczona Srebrną Honorową Odznaką PZN. Głos można oddać na stronie: http://idol.szansadlaniewidomych.org/vote/1727.

Druga kandydatka do Idola w województwie zachodniopomorskim to Patrycja Klakla. Prężnie działa w środowisku osób niewidomych i słabowidzących, jest optymistycznie nastawiona do ludzi i świata. Niedawno objęła stanowisko wiceprezesa Polskiego Związku Niewidomych w Kołobrzegu. Działa także w Fundacji Niewidomi na Tandemach – wycieczki rowerowe dają jej wiele satysfakcji. Z zawodu technik masażysta. Link do głosowania: http://idol.szansadlaniewidomych.org/vote/1857.

Szansę na nagrodę Idol Środowiska ma też Bogusław Krasnodębski. Mimo że stracił wzrok w wieku pięciu lat, to jest niezwykle pogodnym, bardzo życzliwym człowiekiem. Wiele czasu poświęca propagowaniu czytania pisma brajla, działając w grupie teatralno-wokalnej ESPERO, przy PZN w Szczecinie, skupiającej grono uzdolnionych artystycznie niewidomych i słabowidzących. Grupa ESPERO otrzymała wiele wyróżnień i nagród za działalność. W ProMedia w Szczecinie Bogusław Krasnodębski przeczytał małym czytelnikom wydrukowaną brajlem książkę „Alicja w krainie czarów”. Link do głosowania: http://idol.szansadlaniewidomych.org/vote/1728.

Źródło: Materiały Fundacji Szansa dla Niewidomych

Fot. Unsplash