Treść artykułu

Rzeźba Buddy.

Kolekcja z tysiąca i jednej nocy

Zespół Muzeum Azji i Pacyfiku stale pracuje nad poprawą dostępności oferty dla osób z niepełnosprawnościami. Zwiedzający mogą tam skorzystać z tyflografik, audiodeskrypcji i innych udogodnień. Wejście na wystawy dla osoby z niepełnosprawnością i osoby asystującej jest bezpłatne.

W prezentowanej kolekcji stałej znajdują się obiekty z krajów arabskich, przykłady tkanin i malarstwa z Iranu, kolekcja ubiorów, biżuterii i rękodzieła z Azji Centralnej oraz przedmioty związane z życiem i wyznaniami koczowniczych ludów Mongolii. Najliczniejszą kolekcję muzealiów stanowią obiekty z wysp Indonezji, w skład której wchodzą m.in.: maski, lalki teatralne, stroje i tradycyjna broń biała. Ekspozycja umożliwia bezpośredni kontakt z ponad 1000 niepowtarzalnymi obiektami. Przed przyjściem do tego miejsca można wysłuchać audioprzewodnika umieszczonego na stronie: https://www.muzeumazji.pl/wystawy/wystawa-stala/. Dodatkowo organizowane są tam również wystawy czasowe.

Osoby z niepełnosprawnościami mogą w trakcie wizyty w muzeum skorzystać z:

  • tyflografik prezentujących obiekty z wystawy stałej;
  • wydruków na papierze pęczniejącym, które przedstawiają wybrane obiekty z wystawy stałej oraz ekspozycji czasowej;
  • urządzeń z wgranym zestawem audiodeskrypcji i audioprzewodnikiem dla dzieci;
  • tekstów wydrukowanych w druku powiększonym;
  • nauszników wygłuszających (również w rozmiarze dziecięcym);
  • opisów wystaw przygotowanych w tekście łatwym do czytania i rozumienia (ETR).

Wejście na wystawy dla osoby z niepełnosprawnością i jednej osoby asystującej jest bezpłatne. Bilety na różnego rodzaju wydarzenia organizowane w tej instytucji to koszty 1 zł dla osób z niepełnosprawnościami. Tak będzie do końca tego roku, dzięki programowi „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”. Więcej informacji o programie na stronie: https://www.muzeumazji.pl/aktualnosci/wsparcie-osob-z-niepelnosprawnosciami-na-mazowszu/

Szczegółowe informacje na temat dostępności muzeum znajdują się tu: https://muzeumdostepne.muzeumazji.pl/ 

Fot. Unsplash