Treść artykułu

Zbliżenie na okrągły czerwony filtr medyczny, który pokazuje, jak zmienia się postrzeganie kolorów, gdy się go używa.

Kolejny projekt zakończony sukcesem

Właśnie zakończył się projekt „Doszkalanie instruktorów orientacji przestrzennej”. Uczestnicy przez wiele godzin zgłębiali swoją wiedzę, biorąc udział w wykładach, wykonując ćwiczenia oraz zadania praktyczne. Dziś brali udział w ostatnim dniu piątego zjazdu.

Ostatni zjazd, który trwał od 18 do 22 września br., skupił się przede wszystkim na pogłębieniu wiedzy z zakresu bezwzrokowej obsługi smartfonów, korzystania z aplikacji mobilnych pomocnych dla osób z dysfunkcją wzroku oraz poznania systemów komunikacyjnych i nawigacyjno-orientacyjnych: NFC i Totupoint. Uczestnicy mieli także okazję przećwiczyć zdobytą wiedzę w praktyce w przestrzeni publicznej z wykorzystaniem opasek zasłaniających oczy i białych lasek.

Zjazd zakończył się egzaminem teoretycznym, który wszyscy zdali na 100 proc. Następnie odbył się egzamin praktyczny, podczas którego instruktorzy mogli sprawdzić zdobytą wiedzę, wykonując zadania z osobami z dysfunkcją wzroku. Projekt zakończył się rozdaniem zaświadczeń, a pomiędzy poszczególnymi dniami szkoleniowymi nie zabrakło też integracji między uczestnikami i wspólnego wyjścia do teatru.

Ostatniego dnia instruktorów orientacji przestrzennej czekała wizyta w Centralnej Przychodni Leczniczo-Rehabilitacyjnej PZN, gdzie mogli zapoznać się z różnego rodzaju pomocami optycznymi. Specjaliści pracujący w przychodni pokazywali wiele modeli białych lasek, okulary pryzmatyczne czy różnokolorowe filtry medyczne, które mogą okazać się pomocne zwłaszcza pacjentom z nadwrażliwością na światło.

Projekt był dobrą okazją do usystematyzowania posiadanej już wiedzy i zdobycia nowej oraz poznania aplikacji, sprzętów czy metod rehabilitacji ułatwiających osobom z dysfunkcją wzroku codzienne funkcjonowanie. Spotkanie się z osobami z różnych placówek sprawiło, że uczestnicy mogli wymieniać się między sobą wiedzą oraz dzielić doświadczeniami. Nawet pandemia, która wymusiła przeniesienie części aktywności do przestrzeni wirtualnej, nie przeszkodziła w szczęśliwym zakończeniu przedsięwzięcia.

 

„Doszkalanie instruktorów orientacji przestrzennej” – projekt realizowany od 1 stycznia 2020 r. do 30 września br., dofinansowany ze środków PFRON w ramach konkursu „Kierunek AKTYWNOŚĆ”.

Fot. Centrum Komunikacji PZN

DU/Centrum Komunikacji PZN