Treść artykułu

Plakat informujący o Kongresie Osób z Niepełnosprawnościami.

Dzisiaj odbywa się Kongres Osób z Niepełnosprawnościami

Jaka jest kondycja ruchu osób z niepełnosprawnościami w Polsce? Kogo w tej reprezentacji brakuje? Czy opinie wszystkich są wysłuchane? Czy wszyscy mają równe szanse? Te pytania będą zadawane w trakcie Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami w Warszawie.

Dziewiąta edycja Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami poświęcona jest kondycji ruchu osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Wydarzenie odbędzie się 29 listopada br. w Warszawie. Uczestnicy będą rozmawiać o zmianach, które zaszły w ciągu ostatnich dwóch dekad, a także o tym, co wspólnie udało się osiągnąć. Wydarzenie zainauguruje wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich.

Trzy sesje równoległe zostaną poświęcone aktualnym dylematom reprezentacji oraz sytuacji poszczególnych grup osób m.in. samorzeczników z autyzmem, self-adwokatów  z niepełnosprawnością intelektualną, doradców ds. zdrowienia z niepełnosprawnością psychospołeczną, osób z mózgowym porażeniem dziecięcym, osób z niepełnosprawnościami znajdujących się poza systemem (w pieczy zastępczej, z doświadczeniem bezdomności, migrantów, osoby LGBTQ+).

Organizatorzy przyznają również tytuły Ambasadora i Ambasadorki Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami − osobom i instytucjom, które aktywnie działają na rzecz obrony praw i interesów omawianej grupy.

Wydarzenie będzie również pretekstem, do tego, aby wspomnieć o jubileuszu Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami.

− Nasze forum kończy w tym roku 20 lat. Jubileusz musi wywołać refleksję na temat kondycji ruchu osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Cały czas budujemy reprezentację, jest to złożony proces, ale jesteśmy w momencie, w którym trzeba powiedzieć, że osoby z niepełnosprawnościami w dalszym ciągu muszą walczyć o swoją podmiotowość i możliwość decydowania o własnych sprawach. Dlatego podczas kongresu chcemy wspólnie zastanowić się nad tym, czego brakuje, by głos samych osób z niepełnosprawnościami miał znaczenie – mówi dr Krzysztof Kurowski, przewodniczący PFON.

Czasopismo „Pochodnia” Polskiego Związku Niewidomych objęło patronat nad tym wydarzeniem.

Nadal można zapisywać się do udziału w tym wydarzeniu w formie online pod linkiem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdck9QPZd6GsLKjMOrpSrAPqdCD-VRleQAgrBaM4OJLPtHa4w/viewform.

Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1391497455119355.

W przypadku pytań związanych z rejestracją prosimy o kontakt: tel.: +48 22 299 18 62, e-mail: paulina.sobolewska@pfon.org

 

PROGRAM KONGRESU:  Logo kongresu

10.00 – 10.50 Otwarcie kongresu

  • Przywitanie
  • Wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich dr. hab. Marcina Wiącka
  • 20-lecie PFON, w tym:
  • kronika Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami
  • uhonorowanie osób zasłużonych dla PFON
  • wręczenie tytułów Ambasadora i Ambasadorki Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami

[Otwarcie będzie transmitowane online.]

 

10.50 – 12.00 Stan ruchu osób z niepełnosprawnościami w Polsce i jego wpływ na politykę publiczną − panel dyskusyjny Grafika: Ambasador Konwencji o Prawach Osób z Niepełnosprawnościami.

Moderatorka Małgorzata Szumowska – prezeska Fundacji Centrum Edukacji Niewidzialna

Uczestnicy i uczestniczki:

dr Anna Drabarz – prezeska Zarządu Podlaskiego Sejmiku Osób z Niepełnosprawnościami, skarbniczka Polskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami, członkini Zarządu Europejskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami (European Disability Forum, EDF).

Maria Królikowska – aktywistka, uczestniczka i współtwórczyni nieformalnych ruchów społecznych działających na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnościami, pedagog, prywatnie matka 38-letniej córki z niepełnosprawnością.

Krzysztof Kotyniewicz – prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Głuchych, w strukturach tej organizacji od 2002 r., uczestnik zespołów roboczych i komisji eksperckich, członek Krajowej Rady Konsultacyjnej do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz Rady Dostępności.

dr Łukasz Orylski – mężczyzna z wrodzoną niepełnosprawnością, ojciec, politolog, od 20 lat zaangażowany w działalność dla osób z niepełnosprawnościami, propagator asystencji osobistej, aktywista Europejskiej Sieci Niezależnego Życia (ENIL) oraz Protestu 2119.

Mariya Yasenovska – reprezentantka Europejskiego Forum Osób z Niepełnosprawnościami (European Disability Forum, EDF).

[Panel będzie transmitowany online.]

 

12.00 – 12.30 Przerwa kawowa

12.30 – 14.30 Dylematy reprezentacji – sesje równoległe:

  1. Nic o nas bez nas – jak wzmocnić głos self-adwokatów? – sesja z udziałem samorzeczników z autyzmem, self-adwokatów z niepełnosprawnością intelektualną, doradców ds. zdrowienia z niepełnosprawnością psychospołeczną, osób z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Moderatorka Dorota Tomaszewska (Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną), z udziałem m.in. Romana Szackiego (ruch społeczny Godność i Wsparcie Drogą i Nadzieją, Inicjatywa „Nasz Rzecznik”), Wojciecha Staniosa.

[Sesja będzie transmitowana online.]

 

  1. Poza systemem – osoby z niepełnosprawnościami: w pieczy zastępczej, z doświadczeniem bezdomności, migranci, osoby LGBTQ+. Moderator Adam Zawisny.

 

  1. Prymat woli osoby z niepełnosprawnością – dylematy codzienności i systemu. Moderatorka: dr Monika Zima-Parjaszewska.

 

14.30 – 15.00 Przerwa kawowa

15.00 – 15.20 Relacja z Konwentów osób z niepełnosprawnościami – dr Małgorzata Franczak, Stowarzyszenie Twoje Nowe Możliwości.

15.20 – 15.50 Prezentacja wniosków z sesji równoległych.

15.50 – 16.00 Przyjęcie uchwały IX Kongresu i zamknięcie wydarzenia.

[Podsumowanie będzie transmitowane online]

16.00 – 17.00 Obiad