Treść artykułu

Dwoje seniorów - kobieta i mężczyzna - podczas spaceru. Trzymają się za ręce.

Jak długo żyją Polacy?

Przeciętna długość życia mężczyzn w Polsce wyniosła w 2020 roku 72,6 lat, natomiast kobiet 80,7 lat. To wyniki badań przeprowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny. Zaobserwowano jednak skrócenie życia odpowiednio o 1,5 i 1,1 roku w porównaniu do poprzedniego roku, wpływ na to miała epidemia COVID-19.

Na przestrzeni ostatnich trzech dekad w Polsce obserwowano wydłużanie się przeciętnego trwania życia, natomiast epidemia COVID-19 spowodowała jego spadek. Nie wiadomo, jak szybko wskaźniki długości życia powrócą do poziomów obserwowanych przed epidemią. Na wyższy wskaźnik umieralności Polaków wpływ może mieć stan służby zdrowia, czego przykładem jest zmniejszenie się liczby łóżek w szpitalach na 10 tys. ludności. Obserwowany jest również wyraźny wzrost liczby osób otyłych (w 2004 r. udział mężczyzn z nadwagą wyniósł 19,8% oraz otyłych 2,6%, w 2014 r. odpowiednio – 44,1% i 18,1%.). Kolejny czynnik to zanieczyszczenie środowiska i ewentualny wzrost liczby pacjentów cierpiących na choroby układu oddechowego.

Długość życia kobiet w naszym kraju jest wyższa niż mężczyzn. Skala tego zjawiska jest znacznie większa niż w większości krajów europejskich. Różnica między przeciętnym trwaniem życia kobiet i mężczyzn w 2020 r. wyniosła 8,1 roku. Pod względem oczekiwanej długości trwania życia mężczyzn Polska zajmowała 29 miejsce spośród 36 krajów. W przypadku kobiet Polska była na 24 miejscu. Dane wskazują na to, że jest jeszcze dużo do zrobienia w kwestii zmiany nawyków i poprawy opieki zdrowotnej, co skutkowałoby wydłużeniem życia Polaków.

Źródło: GUS