Treść artykułu

Niewidomy mężczyzna z białą laską idzie po ścieżce dotykowej

Innowacyjne projekty na rzecz dostępności w przedsiębiorstwach

Trwa nabór wniosków o dofinansowanie innowacyjnych projektów w konkursie „Ścieżka SMART na rzecz dostępności”. Budżet tego przedsięwzięcia to 445 mln zł. Konkurs adresowany jest do dużych przedsiębiorstw, które będą prowadzić projekty zapewniające udogodnienia dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Prowadzony konkurs jest przedsięwzięciem Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Środki pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

− W konkursie szukamy projektów, które przełamią bariery i pozwolą osobom ze szczególnymi potrzebami funkcjonować na równi z resztą społeczeństwa – wyjaśnił dr Jacek Orzeł, p.o. dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. – Konkurs został tak pomyślany, aby jego efekty przyczyniły się zarówno do rozwoju społecznego, jak i gospodarczego.

Przedmiotem zgłaszanych w konkursie „Ścieżka SMART na rzecz dostępności” projektów musi być rozwiązanie problemu osób ze szczególnymi potrzebami istotnie przyczyniające się do zwiększenia dostępności, rozumianego jako zniesienie co najmniej jednej lub więcej barier występujących np. w przestrzeni fizycznej (w tym budynkach, urządzeniach), rzeczywistości cyfrowej, systemach informacyjno-komunikacyjnych, produktach, usługach, procesach. Każdy projekt musi być zgodny z zakresem tematycznym konkursu oraz wpisywać się w co najmniej jedną Krajową Inteligentną Specjalizację (KIS).

Konkurs skierowany jest do dużych przedsiębiorstw, planujących realizację kompleksowych projektów z zakresu m.in.: prac badawczo-rozwojowych (B+R), wdrożeń innowacji, rozwoju infrastruktury B+R, internacjonalizacji, rozwoju kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem, cyfryzacji. Wnioski przyjmowane będą do 30 października br.

Więcej informacji na temat naboru „Ścieżka SMART na rzecz dostępności” wraz z dokumentacją konkursową znajduje się na stronie NCBR: https://www.gov.pl/web/ncbr/sciezka-smart-nabor-feng0101-ip01-00323

Źródło informacji: NCBR