Treść artykułu

Młoda dziewczyna z białą laską i psem przewodnikiem idzie razem z dziewczyną w ciąży po chodniku.

Gabinety ginekologiczne powinny być dostępne dla pacjentek z niepełnosprawnościami

Pacjentki z niepełnosprawnościami wskazują na problem z dostępnością gabinetów ginekologicznych. Standardy dostępności gabinetów lekarskich i większych podmiotów leczniczych powinny znaleźć się w aktach prawa powszechnie obowiązującego. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie i wysyła pismo do Minister Zdrowia.

Rzecznik kontynuuje dialog z resortem zdrowia w sprawie konieczności uwzględniania indywidualnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami w dostępie do świadczeń zdrowotnych. Szczególnie podkreśla wymagające poprawy uwarunkowania związane z opieką ginekologiczną i położniczą. Gabinety nie są dostępne architektonicznie, nie są wyposażone w: fotele ginekologiczne umożliwiające ich obniżanie, podnośniki służące do przesadzania na fotel oraz wagi krzesełkowe.

Przepisy przewidują obowiązek zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami również w placówkach ochrony zdrowia. Można to zrealizować poprzez opracowanie standardów dostępności i podniesienie ich do rangi przepisów powszechnie obowiązujących. Uzyskiwanie środków publicznych w ramach umów z NFZ powinno zawierać kwestie zapewnienia dostępności. Warto również rozważyć premiowanie placówek, które standardy te spełniają.

Należałoby też zadbać, uważa Rzecznika Praw Obywatelskich, o niezwłoczne wprowadzenie rozwiązań przejściowych. Jedną z takich inicjatyw wartych upowszechnienia było uruchomienie przez organizację społeczną mobilnych, dostępnych gabinetów ginekologicznych.

Kolejnym poważnym wyzwaniem, z jakim mierzą się pacjentki z niepełnosprawnościami, jest komunikacja z personelem medycznym. Działania powinny obejmować zarówno szkolenia z wiedzy o różnych niepełnosprawnościach, sposobu komunikacji, jak również formy udzielania informacji o stanie zdrowia i wybranym sposobie leczenia, czy też udostępniania dokumentacji medycznej zgodnie z potrzebami.

Rozwiązaniem ułatwiającym komunikację z personelem medycznym, proponowanym przez środowisko osób z niepełnosprawnościami, jest wydłużenie czasu wizyty dla takich pacjentek. Należałoby zatem dążyć do ujęcia tych treści w programach nauki na kierunkach medycznych.

Marcin Wiącek prosi Minister Zdrowia o analizę tych problemów i ustosunkowanie się do nich.

Źródło: RPO