Treść artykułu

Uczestnicy słuchają prezentacji

Doświadczamy świata przez naturę – drugie spotkanie upowszechniające

30 marca br. w Instytucie Tyflologicznym PZN odbyło się drugie spotkanie w ramach międzynarodowego projektu „Doświadczamy świata przez naturę”. Wzięli w nim udział nauczyciele pracujący z dziećmi z dysfunkcjami narządu wzroku, edukatorzy prowadzący zajęcia pozalekcyjne oraz przedstawiciele organizacji działających na rzecz środowiska. Celem wydarzenia była prezentacja materiałów, które wspierają edukację przyrodniczą dzieci niewidomych i słabowidzących, a także wymiana doświadczeń uczestników.

Projekt jest realizowany we współpracy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków z organizacjami partnerskimi z Irlandii, Malty i Cypru oraz ekspertami Polskiego Związku Niewidomych. Wierzymy, że przyroda jest dostępna dla każdego, a zajęcia w bliskim z nią kontakcie są korzystną formą aktywności dla uczniów. Efektem projektu jest zestaw materiałów wspierających realizację programu edukacji ekologicznej, którego tematem przewodnim są ptaki. Pomoce zawierają propozycję zajęć zaaranżowanych tak, aby były one dostępne dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Materiały nie są częścią programu szkolnego, ale na pewno mogą uzupełniać lekcje albo być realizowane w trakcie zajęć dodatkowych czy kół zainteresowań.

Spotkanie rozpoczął Andrzej Brzeziński, prezes ZG PZN, który powitał uczestników. Później Elżbieta Oleksiak, kierownik Centrum Rehabilitacji Instytutu Tyflologicznego PZN przedstawiła, jaki był udział organizacji w tym projekcie oraz podała informacje na temat działań Związku skierowanych do najmłodszych podopiecznych, ich rodziców i opiekunów. Specjaliści z PZN-u byli odpowiedzialni w projekcie za to, aby stworzone materiały były dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnością narządu wzroku.

Następnie o pracach projektowych opowiedziała koordynatorka projektu Hanna Rachwald z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Potem Marek Jakubowski z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach opowiadał o zajęciach dla dzieci w szkolnej pracowni akustycznej. W tym miejscu najmłodsi mają okazję wysłuchać pocztówek dźwiękowych i nagrań binauralnych służących ćwiczeniu zmysłu słuchu, orientacji przestrzennej, pobudzających do zainteresowania światem przyrody. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja ogrodu sensualnego Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach wygłoszona przez Ewę Antoniewską. Zachęcamy do odwiedzenia Arboretum, jest to niesamowite miejsce.

Podczas wydarzenia uczestnicy zapoznali się z materiałami edukacyjnymi opracowanymi w ramach projektu. Zestaw pomocy dydaktycznych tworzą:

  • 11 bloków zajęć o tematyce przyrodniczej ze wskazówkami dydaktycznymi i pakietem informacji merytorycznych dla nauczyciela. Tematyka arkuszy to np. ptaki mokradeł, dlaczego ptaki budują gniazda, jak zostać dobrym obserwatorem ptaków;
  • szablon szkolenia dla nauczycieli, dotyczący korzystania z wypracowanych w projekcie materiałów. Pomoce można pobrać ze strony: https://pzn.org.pl/szablon-szkolenia-dla-nauczycieli/;
  • aplikacja mobilna Meet the Birds dla osób z dysfunkcją narządu wzroku, pomocna przy nauce rozpoznawania ptaków i ich głosów.

Co więcej, Anna Chojecka z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Laskach wyświetliła film z lekcji. Był on praktyczną wskazówką, jak należy pracować z przygotowanymi w ramach projektu materiałami. Ostatnim punktem spotkania była dyskusja, w trakcie której edukatorzy wymieniali się doświadczeniami w prowadzeniu zajęć przyrodniczych dla dzieci niewidomych i słabowidzących.

Projekt „Doświadczamy świata przez naturę” został sfinansowany ze środków programu Erasmus+.

Dorota Osiecka, Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN

 

Loga partnerów projektu Logo programu Erasmus+ logo programu