Treść artykułu

zdjęcie przedstawiające, jak wygląda mobilny gabinet ginekologiczny

Dostrzegamy, badamy i zapobiegamy – w kobiecym interesie

Prawie co trzecia kobieta po 59 r.ż., w tym z niepełnosprawnością, nie odwiedziła ginekologa na przestrzeni ostatnich dwóch i więcej lat. Z kolei ok. 14% pytanych nie pamiętało, kiedy taka wizyta miała miejsce. Takie dane przedstawiła firma Gedeon Richter Polska, która wraz z Fundacją Watch Health Care przeprowadziła ankietę w ramach piątej edycji kampanii „W kobiecym interesie”.

Badanie przeprowadzono wśród 332 kobiet powyżej 59 r.ż. ze wsi i miast do 100 tys. mieszkańców. W tej grupie 61 osób miało stwierdzoną niepełnosprawność. I mimo że kobiety mają świadomość, że regularne badania są potrzebne, co czwarta respondentka uznała, że z racji wieku nie widzi potrzeby wizyty u ginekologa. A to duży błąd – profilaktyka jest ważna w każdym wieku. Takie było główne przesłanie spotkania inaugurującego kampanię „W kobiecym interesie”.

Dostrzegamy! Badamy

Konferencja odbyła się 24 maja br. w Warszawie. Jest to już piąta edycja kampanii, a PZN po raz drugi objął ją patronatem. W tym roku organizatorom zależy na dostrzeżeniu kobiet 59+, także tych z niepełnosprawnościami. Stają się one „niewidzialne” i znikają z wielu obszarów życia, w tym także z gabinetów lekarskich. Ekspertki obecne podczas wydarzenia podkreślały również, że kobiety bardzo często troszczą się o dzieci, mężów, potem wnuki, ale zapominają przy tym o sobie. – W gabinetach, w których przyjmuję, do rzadkości należą wizyty kobiet w wieku 59+. Jeśli zaś do nich dochodzi, to nigdy lub prawie nigdy nie mają charakteru wizyty profilaktycznej. Zawsze zastanawiam się, z czego to wynika. Czy po przekroczeniu pewnej granicy wieku dochodzimy do wniosku, że ginekologia nas już nie dotyczy? Nic bardziej mylnego! Kobieta w każdym wieku powinna pójść do ginekologa przynajmniej raz w roku – mówiła dr Joanna Bonarek-Sztaba, ginekolog i położnik.

konferencja "W kobiecym interesie"; widać ekspertki, które siedzą na kanapach i rozmawiają ze sobą, przed nimi siedzi widownia i słucha

Profilaktyka przede wszystkim

Ekspertka zwróciła też uwagę na to, że operację mającą powstrzymać nietrzymanie moczu w Polsce wykonuje się dość wcześnie – w wieku 50–60 lat. Z kolei we Francji decydują się na nią kobiety które mają 70–80 lat. Tendencja ta wynika z braku odpowiedniej profilaktyki, np. po porodzie. Wiele kobiet nie ma też świadomości, jak ważne jest ćwiczenie mięśni dna miednicy. Ze wspomnianego już badania wynikało, że aż 70% kobiet w ogóle tego nie robi.

Podczas spotkania obecna była również Beata Borucka, znana w sieci jako Mądra Babcia – jedna z największych silver influencerek w Polsce (link do jej strony: https://madrababcia.pl/). – Dziewczyny, pamiętajcie: dbanie o karoserię jest ważne tak samo, jako o podwozie – w tej żartobliwej metaforze przypominała zebranym, że o zdrowie należy dbać tak samo, jak o wygląd. I dodała: – Zawsze powtarzam, że mądra babcia to zdrowa babcia i żywa babcia.

Radę tę można jednak zastosować nie tylko do kobiet po 59 r.ż., lecz także do wszystkich. Dbanie o zdrowie jest ważne w każdym wieku.

Ginobus nadjeżdża

W ramach akcji Mobilny Gabinet Ginekologiczny odwiedzi trzy województwa: łódzkie, podkarpackie i zachodniopomorskie. Już 27 maja rozpocznie swoją trasę. W gabinecie będzie można skorzystać z darmowych badań. O tym, jakie miasta odwiedzi i jak można się zapisać na badania, przeczytacie na stronie: https://pzn.org.pl/dostrzegamy-badamy-w-kobiecym-interesie/.

 

Tekst i fot.: DU/Centrum Komunikacji PZN