Treść artykułu

Osoby odwiedzające wystawę oglądają plakaty

Dostępne spotkanie w Muzeum Plakatu

12 stycznia o godz. 14.30 odbędzie się spotkanie dla osób niewidomych i słabowidzących, towarzyszące wystawie „Tożsamość polska” w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Tematem będą znaki i symbole narodowe zmieniające się na przestrzeni wieków.

Wystawa „Tożsamość polska” prezentuje blisko 300 plakatów i różnego typu druków okolicznościowych ze zbiorów Muzeum Plakatu w Wilanowie. Uzupełniają ją obiekty pochodzące z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej i kolekcji prywatnych.

Wystawa to kalejdoskop obrazów rozrzuconych na przestrzeni stulecia, które dotyczą zagadnienia tożsamości narodowej, niekiedy traktują ją aluzyjnie albo jako treść domyślną. Polska na plakatach ukazywana jest jako mazowiecka równina z wierzbami, hybryda łączącą cechy orła i pegaza, czapka z pawimi piórami czy biały kurczak na czerwonym tle. Wspólnota narodowa to zarówno uskrzydlona Polonia, jak również uskrzydlony husarz.

Podczas spotkania organizatorzy porozmawiają z uczestnikami o repertuarze znaków i symboli wykorzystywanych do budowania tożsamości narodowej w przeszłości oraz o tym, jakim przemianom ulegają one w ostatnich latach, w kontekście funkcjonujących stereotypów na temat polskości.

Muzeum Plakatu w Wilanowie
ul. St. Kostki Potockiego 10/16
02-958 Warszawa

12 stycznia / niedziela / godz. 14.30
Wstęp bezpłatny / ok. 75 min
Zapisy: mailowo na adres: bpysiewicz@mnw.art.pl

Fot. Unsplash