Treść artykułu

od lewej siedzą: min. Maciej Miłkowski, dr Beata Stepanow, dr Katarzyna Cyranka, poseł Ewa Kołodziej, Jolanta Michałowska oraz prof. Leszek Czupryniak; nad nimi ekran z plakatem promocyjnym Światowego Dnia Cukrzycy

„Dobre leczenie to edukacja” – Światowy Dzień Cukrzycy

Na świecie choruje na cukrzycę obecnie 537 mln osób, a liczba ta wciąż rośnie. Szacuje się, że do 2030 r. wyniesie 640 mln, a do 2045 r. – 780 mln. W Polsce chorujących na cukrzycę jest ok. 3 mln, a do 2030 r. liczba ta wzrośnie o kolejny milion. Dlatego tak ważna jest edukacja w tym temacie i odpowiednia prewencja.

Pomysłodawcą Światowego Dnia Cukrzycy jest Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna. To dzięki niej już od 30 lat obchodzimy 14 listopada to wyjątkowe święto. A dlaczego akurat ta data? Jest to dzień urodzin Fredericka Bantinga, odkrywcy insuliny. Z kolei w Polsce już od wielu lat inicjatorem obchodów Światowego Dnia Cukrzycy jest Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

W tym roku konferencja z tej okazji odbyła się 9 listopada w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wydarzenie otworzyła prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. – Cały listopad mówimy dużo o cukrzycy. Tym razem obchody mają charakter edukacyjny, ponieważ mottem w tym roku jest „Edukacja społeczna w cukrzycy dla ochrony jutra” – mówiła.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Ministerstwo Zdrowia. Z kolei patroni medialni to serwis medyczny medonet.pl oraz portal mojacukrzyca.org.

Powstrzymać epidemię otyłości

Podczas pierwszej części spotkania zaproszeni goście debatowali na temat dostępu do edukacji, profilaktyki powikłań oraz aktualnego dostępu do nowoczesnych terapii. Jak zauważył minister Maciej Miłkowski: – Cukrzyca jest przyczyną wielu innych chorób, np. otyłości, nadciśnienia czy schorzeń wzroku. Dlatego w 2023 r. planowany jest rozwijający się program lekowy dotyczący cukrzycowego obrzęku plamki. Chcemy, żeby każdy pacjent, który ma wskazania, był natychmiast leczony, żeby problemy ze wzrokiem u osób starszych spowodowanych powikłaniami cukrzycowymi nie pogłębiały się.

Z kolei prof. Krzysztof Strojek podkreślił, jak ważne jest, aby badania kontrolne wykonywać przynajmniej raz w roku. W ostatnim czasie zauważono wzrost przypadków cukrzycy typu 2, także wśród dzieci. Niewątpliwie przyczyniła się do tego pandemia COVID-19. Z danych wynika, że podczas jej trwania niemal połowa Polaków przytyła o średnio 6 kg. A każdy kilogram masy ciała zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Prof. Maciej Małecki przybliżył zaś powikłania, z jakim muszą mierzyć się osoby chore na cukrzycę. Są to m.in. schorzenia sercowo-naczyniowe, zawały serca, udary mózgu czy przewlekłe choroby nerek. – Dobre leczenie cukrzycy zapobiega rozwojowi chorób przewlekłych. A dobre leczenie to także edukacja – podkreślił. Następnie prof. Leszek Czupryniak zaprezentował raport o epidemii otyłości i cukrzycy. Pisaliśmy o nim na naszej stronie tutaj: https://pzn.org.pl/jak-powstrzymac-epidemie-cukrzycy-i-otylosci/.

Z cukrzycą da się żyć!

Druga część wydarzenia to historie osób, które doświadczyły cukrzycy i nauczyły się z nią żyć. Wśród zaproszonych gości znalazła się dr Anna Zimny-Zając, redaktorka naczelna portalu medonet.pl, która zmagała się z cukrzycą ciążową, a także Mateusz Rudyk, kolarz torowy, który choruje na cukrzycę typu 1. Mimo to schorzenie nie przeszkodziło Mateuszowi rozwijać kariery. Sportowiec jest brązowym medalistą mistrzostw świata w sprincie indywidualnym. – Chcę pokazać, że cukrzyca nie musi być wrogiem a partnerką, razem z którą odnoszę sukcesy – takie przesłanie przekazał uczestnikom spotkania.

Badania, badania i jeszcze raz badania

Jeżeli chodzi o ostatnią część konferencji, był to czas, w którym mogli zaprezentować się patroni honorowi – przedstawiciele stowarzyszeń pacjenckich. Wśród nich znaleźli się m.in. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Fundacja Diabeciaki, Fundacja „Najsłodsi”, Fundacja Cukierkowo czy Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. Każdy z nich podkreślił rolę edukacji, regularnych badań i profilaktyki.

Dodatkowo przez cały dzień można było nieodpłatnie zmierzyć sobie poziom glukozy i ciśnienie tętnicze w DIABETOBUSIE. Z danych wynika, że co 10. Polak nigdy nie wykonał tego pierwszego badania. A jest to bardzo ważne, aby wcześnie wykryć chorobę i odpowiednio szybko wdrożyć odpowiednie leczenie. Warto o tym pamiętać.

tekst i fot.: DU/Centrum Komunikacji PZN