Treść artykułu

Plakat promujący konferencję.

Dbajmy o rozwój dzieci

„Nie ma wątpliwości, że świat wokół nas się zmienia. W tej niepewnej rzeczywistości największą dbałość i troskę społeczeństwa powinno się pokładać w dzieciach. Ich właściwy rozwój jest gwarancją nie tylko biologicznej ciągłości pokoleń, ale także naszego trwania w kontekście kultury” – powiedziała na konferencji Agnieszka Karp-Szymańska.

22 marca br. w Bibliotece Narodowej miała miejsce konferencja „Oko na świat”– dla profesjonalistów pracujących na co dzień z literaturą dziecięcą. Na wydarzeniu pojawili się przedstawiciele: czeskiego wydawnictwa Baobab, francuskiego MeMo, włoskiego Tipipittori, polskich wydawnictw: Tatarak, Widnokrąg, Wytwórnia, a także Biblioteki Narodowej i Warszawskiego Obserwatorium Kultury. W spotkaniu uczestniczyła także Małgorzata Przybyszewska, redaktor prowadzący czasopism dla dzieci i młodzieży „Promyczek” i „Pod lupą”, wydawanych przez Polski Związek Niewidomych.

Dyskusje toczyły się m.in. wokół tematów, takich jak: filozofie wydawnicze, współpraca z bibliotekami, aktualny stan czytelnictwa dzieci czy potrzeby oraz edukacja czytelnicza dzieci i młodzieży.

Z raportu „Stan czytelnictwa książek w Polsce w 2022 r.”, przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową, wynika, że nastąpił wzrost zainteresowania książkami wśród młodych osób w wieku 15–18 lat. Czytelnikami książek było 72% badanych nastolatków (60% w 2021 r.), 18% było intensywnymi czytelnikami – deklarowało czytanie 7 i więcej książek (5% w 2021 r.). Oznacza to duży wzrost.

Konferencja była okazją do integrowania środowiska, wymiany doświadczeń, określenia wspólnych celów oraz inspiracją do nowych projektów. Spotkanie odbyło się w ramach festiwalu Mały Koneser – pełnego spotkań, debat i refleksji nad literaturą dziecięcą.

 

Ekspertka prowadzi wykład w trakcie konferencji.

MP/Centrum Komunikacji PZN