Treść artykułu

Grafika zatytułowana "Warsztat graficzny"

Cotygodniowa dawka sztuki

W tym tygodniu cykl spotkań ze sztuką przygotowany przez Muzeum Narodowe w Warszawie prezentuje audiodeskrypcję średniowiecznej pracy Abrahama Bosse zatytułowanej „Warsztat graficzny”. Uzupełnieniem jest nagranie felietonu o tym, jak wyglądało miejsce pracy przed wiekami, a jak teraz pod tytułem „Biuro współczesne a dawne. Krótka podróż po biurkach i biureczkach”.

Warsztat graficzny, Abraham Bosse, 1643
Abraham Bosse był jednym z czołowych francuskich rytowników. Żył w siedemnastym wieku. Jako człowiek wszechstronnie uzdolniony zajmował się także rysunkiem, poezją i malarstwem. Zgłębiał tajniki perspektywy. Napisał kilka traktatów teoretycznych o sztuce. Zachowało się przeszło tysiąc pięćset prac autorstwa Abrahama Bosse. Są to przede wszystkim ryciny przedstawiające sceny rodzajowe. Stanowią dziś bezcenne źródło wiedzy o modzie, wyposażeniu wnętrz i obyczajach tamtych czasów.

Rycina „Warsztat graficzny” przedstawia miedziorytnika i akwaforcistę zajętych przygotowywaniem płyt graficznych. Wnętrze ich pracowni jest urządzone bardzo wytwornie. Przywodzi na myśl pałacową komnatę. Splendoru pomieszczeniu nadaje także obecność gości – szlachcica i dwóch duchownych. W takim ujęciu tematu badacze widzą dążenie siedemnastowiecznych grafików do traktowania rytownictwa na równi z innymi dziedzinami sztuki.

Audiodeskrypcji dzieła mogą wysłuchać Państwo pod tym linkiem.

Biuro współczesne a dawne

Przyglądając się obrazowi przedstawiającemu świętego Hieronima w swojej pracowni, pędzla nieznanego niderlandzkiego malarza, nasuwać może się pytanie, czy tak dużo na przestrzeni wieków zmieniło się w układzie naszych biurek? Zapraszamy do odsłuchania artykułu Moniki Zabiełowicz.

Wersja audio tekstu „Biuro współczesne a dawne. Krótka podróż po biurkach i biureczkach” dostępna jest pod tym linkiem.

Grafika: Muzeum Narodowe w Warszawie