Treść artykułu

prelegenci siedzą przed uczestnikami, po prawej stoi moderator dyskusji; za nimi baner z nazwą wydarzenia: "Szczyt Zdrowie"

Coraz więcej dzieci ma depresję – orzekli eksperci

W Warszawie w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się już 11. edycja kongresu Szczyt Zdrowie. To jedno z najważniejszych wydarzeń poświęconych ochronie zdrowia w Polsce. Specjaliści rozmawiali m.in. o zdrowiu psychicznym Polaków.

Uczestnicy kongresu – eksperci, liderzy i osoby decyzyjne w branży zdrowotnej – poruszyli wiele ważnych tematów. Dyskutowali o zaburzeniach depresyjnych u dorosłych oraz dzieci, rewolucyjnych formach leczenia, diagnostyce i terapiach w onkologii i hematoonkologii czy chorobach rzadkich. Zastanawiali się także nad tym, jak wspierać zawody medyczne w dobie kryzysu kadrowego oraz zarządzać zdrowiem w miejscu pracy. Kongres otworzył Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zaburzenia psychiczne na siódmym miejscu pod względem przyczyn zwolnień lekarskich

Kondycja psychiczna dorosłych – a także dzieci i młodzieży – jest teraz ogromnym wyzwaniem dla państwa polskiego. Jak podała prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ubiegłym roku w elektronicznym systemie ZUS-u odnotowano ponad milion zwolnień lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych. Obecnie zajmują one siódme miejsce pod względem przyczyn zwolnień lekarskich. W zeszłym roku znajdowały się na piątej pozycji. Zaświadczenia tego rodzaju wystawiane są najczęściej osobom w wieku 30–49 lat – jest to grupa w wieku aktywności ekonomicznej.

Z danych ZUS-u wynika, że zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania w ubiegłym roku wygenerowały ponad 7 mld zł kosztów z tytułu wypłaty świadczeń za niezdolność do pracy.

Coraz więcej dzieci chorych na depresję

Zaburzenia depresyjne to prawdziwie narastający problem w Polsce. Jak podał prof. Mariusz Gujski, kierownik Zakładu Zdrowia Publicznego WUM, obecnie w naszym kraju jest 1,5 mln chorych na depresję. W 2019 r. udzielono ponad milion świadczeń w zakresie depresji, a w 2022 – już o 200 tys. więcej – ok. 1,5 mln. W ubiegłym roku odnotowano również 14,5 tys. zachowań samobójczych. To prawie trzy razy więcej niż w roku 2013, w którym ich liczba wynosiła 5800.

Olbrzymim problemem są też czyny samobójcze dzieci. W 2021 r. było 1496 prób samobójczych wśród nieletnich, w tym 130 zakończyło się zgonem. W latach 2019–2021 liczba ta wzrosła o 80%.

– To przerażające statystyki – podsumował prof. Mariusz Gujski – i warto zastanowić się nad przyczynami tych zjawisk. Z całą pewnością powodem nie jest tylko szalone tempo życia. Niezwykle ważna jest edukacja rodziców w tym temacie, a także pogłębianie wiedzy lekarzy innych specjalności niż psychiatria.

Game-changer, czyli nowoczesne terapie przy leczeniu cukrzycy

Eksperci zaproszeni na kongres Szczyt Zdrowie rozmawiali też o nowoczesnych terapiach, które definiują postęp w medycynie, w tym o innowacyjnych lekach na cukrzycę.

– Cukrzyca to choroba, która nie boli, więc pacjenci często zgłaszają się do lekarza późno. Jednocześnie to choroba, która niszczy naczynia, degraduje organizm. Stosowanie flozyn – nowoczesnych leków przeciwcukrzycowych o wielokierunkowym działaniu – u pacjentów z cukrzycą zmniejsza ładunek cukru i sodu w organizmie, tym samym zmniejsza konieczność dializ i przeszczepów nerek. Preparaty z grupy flozyn przedłużają życie chorych na cukrzycę. Tak kosmiczny efekt grupy preparatów w leczeniu nerek i serca – oraz samej cukrzycy – nigdy nam się jeszcze nie objawił – powiedziała prof. Beata Numik.

Otwarty dialog pomiędzy ekspertami przyniósł wymianę idei, doświadczeń i rozwiązań, które mogą przyczynić się do modernizacji sektora zdrowotnego w Polsce. Wydarzenie odbyło się stacjonarnie w Centrum Dydaktycznym WUM oraz online. Transmisję z całej dyskusji można znaleźć na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=ad_rbFd5CZo&t=9215s.

MP/Centrum Komunikacji PZN

Fot. K. Wiśniewska