Treść artykułu

Niewidomy mężczyzna siedzi na ławce mówi przez telefon, w ręce trzyma białą laskę.

BlindShell Classic 2 – trochę smartfon a trochę klasyczny telefon

Chcielibyście korzystać na telefonie z YouTube’a czy Spotify? Chcecie słuchać podcastów, ale nie lubicie jeździć palcem po ekranie? BlindShell 2 rozwiąże wasz problem.

Ten czeski telefon został zaprojektowany z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku i seniorach. Ma duże, dobrze wyczuwalne klawisze, a jednocześnie wyposażony jest w szereg aplikacji, których próżno szukać na telefonach starego typu.

Prosta obsługa

BlindShell to urządzenie, które można obsługiwać ręcznie lub za pomocą poleceń głosowych. Żeby je wydać, musimy najpierw nacisnąć przycisk, który znajduje się na prawej ściance telefonu i poczekać na komunikat „Mów po sygnale”. Korzystając z tej funkcji, możemy podyktować SMS czy e-mail albo użyć przeglądarki internetowej i wyszukać interesującą nas informację.

Słuchanie muzyki

Jeśli chcemy posłuchać muzyki lub obejrzeć film, BlindShell daje nam taką możliwość, bo działa na nim i Youtube, i Spotify. Wadą tego telefonu jest to, że nie możemy na nim korzystać ze sklepu Google Play. Zatem nie ściągniemy na niego wybranych przez siebie aplikacji. Jesteśmy skazani na te, które w katalogu aplikacji umieszcza producent. Jest ich jednak całkiem sporo, a co kilka tygodni dochodzą kolejne.

Aparat z opisem zdjęć

Ciekawą funkcją w zakładce „Media” jest także aparat, który po zrobieniu zdjęcia żąda od nas, żebyśmy przy jego zapisywaniu nagrali krótką notatkę głosową, która będzie opisem fotografii. Dzięki temu przeglądając później zdjęcia, możemy usłyszeć, czy sfotografowaliśmy choinkę, ukochanego kota, czy może jeszcze coś innego. Telefon wyposażony jest także w kamerę i radio internetowe. Bez problemu posłuchamy na nim również podcastów, które możemy subskrybować.

Aplikacje do komunikacji

W tym dziale mamy do dyspozycji nie tylko e-mail, ale także Messenger i WhatsApp. Pisząc treść wiadomości e-mail, możemy oczywiście podyktować tekst głosowo. Funkcja ta nie działa niestety na Messengerze. Możemy w nim jednak nagrać wiadomość głosową, jeśli po wybraniu opcji nagraj dźwięk dojedziemy strzałką do ostatniego elementu listy i w czasie mówienia będziemy cały czas trzymać przycisk z zieloną słuchawką. Puszczenie go spowoduje wysłanie wiadomości.

Dodatkowe funkcje

Jest ich całkiem sporo i są dedykowane osobom niewidomym. Mamy m.in. aplikację NFC, dzięki której możemy znakować i rozpoznawać przedmioty. Wystarczy, że umieścisz brelok NFC na kluczach czy pilocie do telewizora, a za każdym razem, kiedy gdzieś ci się zapodzieją, będziesz je mógł łatwo odnaleźć za pomocą telefonu. BlindShell wyposażony jest również w przycisk SOS, który gwarantuje wykonanie szybkiego połączenia alarmowego.

Miłośnicy zdrowego stylu życia, znajdą w tym urządzeniu krokomierz, który codziennie informuje, ile jeszcze zabrakło nam do zalecanego przez WHO poziomu 10 tys. kroków dziennie. Oczywiście BlindShell ma też narzędzia standardowe, takie jak: kalkulator, latarka, budzik, GPS czy kilka gier pamięciowych. Ten telefon, podobnie jak Orion, daje możliwość odtwarzania książek – tekstowych oraz audio.

Wytrzymała bateria

Niewątpliwą zaletą BlindShell Classic 2 jest także dość wytrzymała bateria. W prawdzie nie wytrzymuje 96 godz., jak na swojej stronie pisze dystrybutor sprzętu, ale pracuje ok. 48 godz., nawet przy dość intensywnym użytkowaniu.

BlindShell łączy tradycję z nowoczesnością i funkcjonalność z wygodą użytkowania. Jeśli producent doda w nim kiedyś możliwość korzystania ze sklepu Google Play, to stanie się on telefonem z prawdziwego zdarzenia.

Filip Zagończyk