Treść artykułu

Wnętrze biblioteki, regały z książkami, lampy w oddali

Biblioteka Narodowa zaprasza osoby niewidome

Biblioteka Narodowa w Warszawie zaprasza osoby z dysfunkcją narządu wzroku do zwiedzania tego miejsca. W ramach oprowadzania zapewnione jest tłumaczenie na język migowy i udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących. Wydarzenie odbędzie się 23 lutego br. o godz.10.00. Zgłoszenia należy przesyłać na adres e-mail: a.glowacka@bn.org.pl. Czas zwiedzania wynosi 1 godz. 30 min.

28 lutego odbędzie się natomiast pierwsze otwarte seminarium naukowe online, które będzie tłumaczone na język migowy oraz z prezentacją adaptowaną do potrzeb odbiorców niewidomych i słabowidzących. Dr Magdalena Palica wygłosi referat nt. Najcenniejsze zabytki piśmiennictwa „Naukowej Biblioteki Miasta Trewiru”. Zainteresowani proszeni są o przesyłanie zgłoszeń na adres e-mail: m.zejmis@bn.org.pl.

Biblioteka Narodowa wprowadza udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Został tam wprowadzony system elektronicznego wsparcia orientacji przestrzennej i zastosowania wskazówek związanych z dostępnością otoczenia, budynku oraz środków transportu, przystanków i ścieżek dojścia. Obecnie system jest testowany.

Prowadzony jest tam też projekt „Dostęp do Skarbów Biblioteki Narodowej” a w nim takie działania, jak:

  • opracowanie i udostępnienie cyfrowych kopii rękopisów w formacie dostępnym dla użytkowników programów odczytu ekranu,
  • zwiększenie dostępności informacji dla osób głuchych i słabosłyszących (przygotowanie i udostępnienie tekstów informacyjnych w serwisach WWW w formie nagrań w języku migowym),
  • zwiększenie dostępności komunikacji w obsłudze osób głuchych i słabosłyszących (zastosowanie tłumacza języka migowego online),
  • konsultacje wprowadzanych rozwiązań z użytkownikami, w tym konsultowanie zakresu tekstów informacyjnych w języku migowym na stronę internetową.

Projekt jest dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa w ramach działania „Kultura bez barier” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.