Treść artykułu

Kobieta w lesie, patrzy na korony drzew.

Bezpłatne spacery przyrodnicze dla osób z niepełnosprawnościami

Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków zaprasza na bezpłatne spacery przyrodnicze dla mieszkańców Warszawy z niepełnosprawnościami. Na spacerach przyrodnicy opowiadają o zielonych zakamarkach Warszawy, tłumaczą, jak dokarmiać ptaki, jak chronić pszczoły czy dbać o jeże, wyjaśniają też zależności ekologiczne pomiędzy elementami przyrody.

Spacery są w pełni darmowe i skierowane szczególnie do osób, które maja różne ograniczenia w dostępie do przyrody: osób mających trudności w poruszaniu się, poruszających się na wózkach, z dysfunkcjami narządu wzroku, niesłyszących, ze spektrum autyzmu, ze szkół specjalnych czy seniorów. W spotkaniach mogą uczestniczyć osoby w każdym wieku. Organizatorzy zapraszają także grupy dzieci i młodzieży z opiekunami/nauczycielami.

Spacery odbywają się m.in. trasą wzdłuż Wisły (głównie szeroką, utwardzoną ścieżką między mostem Poniatowskiego a Łazienkowskim – prawy brzeg rzeki), po terenie obszaru Natura 2000 – Dolina Środkowej Wisły czy po Parku Skaryszewskim.

Na spacerach przewodnicy opowiadają o przyrodzie w mieście, głównie tej związanej z Wisłą, lecz nie tylko. Tłumaczą, jak obserwować i chronić przyrodę, jak prawidłowo dokarmiać ptaki, jak podczas prac ogrodniczych chronić jeże, ptaki czy nietoperze i inne zwierzęta mieszkające w mieście. Uczestnicy poznają florę i faunę oraz zależności ekologiczne pomiędzy elementami przyrody. Grupa szuka wspólnie śladów zwierząt, poznaje szczególnie cenne dla nich miejsca bytowania, żerowania lub odpoczynku.

Spacer trwa zwykle ok. 1,5 godz., ale organizatorzy dostosowują też czas i formę prowadzenia zajęć do grupy, możliwości uczestników, ich wieku czy sprawności.

Najbliższe wolne terminy dostępne są w sierpniu. Godziny – do uzgodnienia.

Chcesz pospacerować?

Napisz: edukacja.stop@gmail.com. W treści wiadomości e-mail podaj swój numer telefonu (najlepiej komórkowego).

Spacery finansowane są ze środków m.st. Warszawa.

 

MP/Centrum Komunikacji

Źródło: Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków