Treść artykułu

Niewidoma kobieta na spacerze wśród zieleni.

Badania: to słuch – nie wzrok – odgrywa największą rolę w kontakcie z naturą

Naukowcy odkryli, że to dźwięki natury, nie zaś widoki, mają w największym stopniu wpływ na nasze dobre samopoczucie podczas spacerów po lesie.

Najnowsze międzynarodowe badanie wykazało, że słuch odgrywa bardzo ważną rolę w generowaniu pozytywnych emocji w kontakcie z naturą. To kolejny argument przemawiający za tym, że warto odwiedzać las.

Posłuchaj dźwięków lasu – z pewnością lepiej się poczujesz

Naukowcy z Uniwersytetu Barcelońskiego wraz z badaczami z Portugalii, Wielkiej Brytanii i Meksyku oraz terapeutami z Forest Therapy Hub przeprowadzili badania w grupie 1142 osób z 35 krajów (w tym 40 osób z Polski). Każda z badanych osób odbyła uważny spacer w lesie, tzw. kąpiel leśną, wraz z certyfikowanym terapeutą praktykującym terapię w naturze. Później badani wypełnili ankiety, które składały się z 29 pytań dot. emocji i uczuć towarzyszącym im podczas sesji w kontakcie z różnymi elementami lasu. Wyniki testu eksperci zamieścili na łamach czasopisma „Forests”.

Zdaniem naukowców badanie dowodzi, że to słuch, a nie wzrok – jak do tej pory sądzono – jest najważniejszym zmysłem w relacji człowiek – natura.

Szczęście, spokój i poczucie bycia ważnym – las daje nam tak wiele

Uczestnicy testu, mówiąc o uczuciach jakich doświadczali w kontakcie z naturą, wskazywali przede wszystkim na poczucie szczęścia. Wymieniali też spokój oraz odczucie panowania nad sytuacją i bycia ważnym.

Na podstawie przeprowadzonych testów, badacze doszli do wniosku, że to dźwięki natury – śpiew ptaków, szum wiatru w koronach drzew, szmer rzek i strumieni – w największym stopniu przyczyniają się do dobrego samopoczucia na spacerach w lesie. Krajobraz, kolory, zapachy (kwiatów, roślin i ziemi) oraz dotyk naturalnych różnorodnych faktur – to elementy, które dla poprawy samopoczucia miały znaczenie w dalszej kolejności.

– Aby czuć się dobrze, potrzebujemy odnaleźć te elementy lub aspekty natury, które mogą zapewnić najlepsze samopoczucie i kondycję psychofizyczną. Nauka nas w tym wspiera – powiedział Alex Gesse, dyrektor Forest Therapy Hub w rozmowie z PAP.

Ekspercie twierdzą, że wyniki tego badania mogą pomóc terapeutom zajmującym się kąpielami leśnymi w bardziej skutecznym przeprowadzaniu sesji.

Do tej pory mnóstwo badań udowodniło już, że spokojne i uważne spacery po lesie mogą poprawić nasz stan zdrowia oraz samopoczucie fizyczne i psychiczne.

 

MP/Centrum Komunikacji

Źródło: PAP