Treść artykułu

Niewidomy mężczyzna słucha informacji ze smartfona.

Aplikacje dla osób niewidomych ułatwiające samodzielne poruszanie się w terenie

„Aplikacje mobilne przydatne w orientacji przestrzennej i mobilności osób z niepełnosprawnościami wzroku” to publikacja wydana przez Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego. Broszura stanowi przydatne źródło wiedzy dla osób niewidomych i słabowidzących, a także cenną wskazówkę pomagającą w samodzielnym poruszaniu się w mieście.

Wydana właśnie publikacja to kompendium wiedzy na temat nowoczesnych technologii wspierających orientację przestrzenną. Zawiera ona nie tylko krótkie informacje o aplikacjach, ale także źródła i narzędzia do ich pobierania, charakterystykę oraz uwagi użytkowników. Przy każdej opisanej aplikacji umieszczone są kody QR, które umożliwiają bezpośrednie pobranie narzędzia w wersji odpowiedniej dla danego systemu operacyjnego. Broszura stanowi cenne źródło wiedzy dla osób niewidomych i słabowidzących, instruktorów orientacji przestrzennej oraz tyflopedagogów.

„Samodzielne poruszanie się z białą laską lub psem przewodnikiem, przy dodatkowym wsparciu aplikacji nawigacyjnych, otwiera osobom z niepełnosprawnością wzroku szerokie możliwości poznawania wybranej okolicy. Zwiększa poczucie niezależności i samodzielności, co w konsekwencji prowadzi do poprawy samooceny. Przy wsparciu aplikacji można dotrzeć w nieznane miejsca, których znalezienie bez jej pomocy byłoby o wiele trudniejsze. Jednak wszystkie wymienione korzyści ze stosowania aplikacji mobilnych mogą być odczuwane tylko pod warunkiem, że użytkownik opanuje obsługę smartfona na odpowiednim poziomie”− napisali we wstępie autorzy poradnika.

Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że na rynku pojawiło się wiele narzędzi wspomagających samodzielne poruszanie się osób niewidomych i słabowidzących. Wśród nich są aplikacje na smartfony oraz cyfrowe, inteligentne zegarki.

„Aplikacje nawigacyjne dla osób z dysfunkcją wzroku potrafią m.in.:

  • odpowiedzieć użytkownikowi na pytanie »gdzie jestem?« – podać najbliższe punkty, obszary i linie;
  • poinformować osobę o zbliżaniu się do wcześniej zaznaczonego punktu;
  • wyznaczyć drogę między dwoma dowolnie wybranymi punktami;
  • zapamiętać pokonaną wcześniej trasę i poprowadzić użytkownika w drodze powrotnej po jego »śladach«;
  • poinformować użytkownika o znajdujących się wokół niego przystankach komunikacji miejskiej, sklepach, restauracjach, urzędach itp.” – napisali twórcy poradnika.

Czytelnik może znaleźć w poradniku informacje o aplikacjach do nawigacji pieszej, takich jak: Lazarillo, Seeing Assistant Move, DotWalker, Clew, Mapy Goggle oraz Apple Maps. Dodatkowo podane są tu wiadomości o aplikacjach ułatwiających korzystanie z transportu publicznego oraz innych rozwiązaniach przydatnych do samodzielnego poruszania się w terenie.

Z publikacją można się zapoznać na stronie: https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/publikacja-aplikacje-mobilne-przydatne-w-orientacji-przestrzennej-i-mobilnosci-osob-z-niepelnosp/.

Broszura przygotowana w ramach projektu „Trening orientacji przestrzennej dla osób niewidomych i słabowidzących (TOPON)”.

JR/Centrum Komunikacji PZN

Źródło: FIRR, PFRON