Treść artykułu

Konferencja prasowa w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej. Przy stole siedzą cztery osoby, trzy kobiety i jeden mężczyzna. Po prawej stronie obok stołu stoi Anna Woźniak-Szymańska, Prezes ZG PZN. Fot. PTO.

Ruszyła trzecia edycja akcji „Polscy okuliści kontra jaskra”

5 marca 2019 r. odbyła się konferencja prasowa organizowana przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne, otwierająca tegoroczną edycję akcji „Polscy okuliści kontra jaskra”. Inicjatywa PTO oraz okulistów z całej Polski towarzyszy Światowemu Tygodniowi Jaskry, przypadającemu w tym roku w dniach 10-16 marca 2019 r.

W ramach akcji w całej Polsce odbywają się bezpłatne badania przesiewowe w kierunku jaskry. Są one realizowane przez PTO, Sekcję Jaskrę PTO, przy współudziale PZN. Zapraszamy na bezpłatne badania w dniach 11-15 marca w naszej przychodni przy ul. Karmelickiej 26 w Warszawie. Więcej na ten temat można przeczytać tu: https://pzn.org.pl/swiatowy-tydzien-jaskry-w-centralnej-przychodni-rehabilitacyjno-leczniczej-pzn/. Z uwagi na duże zainteresowanie akcją organizatorzy proszą o wcześniejszą telefoniczną rezerwację wizyt pod nr tel. (22) 635 67 02.

Podczas konferencji lekarze podkreślali, jak ważne jest wczesne wykrycie jaskry i stosowanie się do zaleceń. Anna Woźniak-Szymańska, Prezes ZG PZN, mówiła: – Mam jaskrę od ponad 20 lat i stosuję krople przeciwjaskrowe. Nigdy nie przerwałam leczenia i nie zapominam. Bo wiem, co to znaczy nie widzieć. Jako Polski Związek Niewidomych zajmujemy się nie tylko dziećmi niepełnosprawnymi, ale również rodzinami i opiekunami tych osób. Naszym największym problemem jest dziurawy system w Polsce. Jeśli ktoś traci wzrok, nie ma ośrodka specjalistycznego, który byłby finansowany z budżetu państwa lub budżetów samorządowych. To w Polskim Związku Niewidomych znajduje się taka placówka i to my zajmujemy się tymi pacjentami – podkreślała Anna Woźniak-Szymańska. – Nie chcemy, aby polskie społeczeństwo ślepło, dlatego cieszę się, że Polskie Towarzystwo Okulistyczne nagłaśnia problem jaskry i również uważam go za ważny problem społeczny – dodała.

Według szacunków w Polsce na jaskrę może chorować ok. miliona osób. Niestety, jedynie połowa z nich ma postawioną diagnozę. Jaskra jest tuż po zaćmie najczęstszą przyczyną ślepoty. W 90% przypadków zachorowań przebiega bezobjawowo – właśnie dlatego należy regularnie poddawać się badaniom wzroku.

Więcej o Światowym Tygodniu Jaskry i bezpłatnych badaniach: http://tydzienjaskry.pl/dla-pacjenta.

Fot. Polskie Towarzystwo Okulistyczne