Treść artykułu

Okładka publikacji

Wszystko o białych laskach. Nowa publikacja PZN

Polski Związek Niewidomych wydał publikację „Białe laski”. Broszura zawiera wyczerpujące informacje na temat białych lasek i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, np.: jakie są ich rodzaje, jak je dobrać do użytkownika, gdzie kupić i czy jest na nie refundacja?

„Pierwszą białą laskę orientacyjną dla osoby niewidomej powinien dobrać instruktor orientacji przestrzennej. Jeżeli nie można skorzystać z jego pomocy, należy proponować laskę lekką, mającą środek ciężkości wyżej niż w połowie, o długości takiej, aby sięgała do mostka swojego przyszłego użytkownika lub nawet kilka centymetrów wyżej. Warto też zachęcać taką osobę, aby wzięła udział w kursie orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszanie się z białą laską, na którym pozna optymalne i efektywne techniki jej wykorzystania. Nawet najlepiej dobrana biała laska nie uchroni niewidomego przed zderzeniem z przeszkodą, jeśli będzie używana niewłaściwie”− przeczytamy w broszurze.

W publikacji autorstwa Renaty Kozłowskiej znajdują się również podstawowe informacje, np. o rodzajach białych lasek, jak również o ich producentach i dystrybutorach. Każdy użytkownik może dobrać odpowiedni sprzęt do swoich potrzeb. Co ważne, zainteresowani mogą się dowiedzieć, gdzie szukać instruktorów orientacji przestrzennej i mobilności, aby skorzystać z ich szkolenia.

Biała laska to nie tylko ułatwienie i pomoc, ale również konieczność. Kodeks drogowy nakłada na osoby niewidome obowiązek używania białej laski.

Biała laska umożliwia osobom niewidomym i słabowidzącym samodzielne i bezpieczne poruszanie się w otoczeniu − wyczuwanie rodzaju podłoża oraz lokalizowanie przeszkód z wyprzedzeniem. Osoba słabowidząca może używać białej laski, kiedy nie ma dobrego oświetlenia, np. w sytuacji, kiedy się ściemnia lub jest mrok, szaruga, mgła. Poza tym biała laska to znak dla kierowców i przechodniów, że jej użytkownik ma problemy z poruszaniem się wynikające ze słabego wzroku. Widok osoby z białą laską powinien być sygnałem dla otoczenie do zwrócenia uwagi, czy nie potrzebuje ona pomocy lub informacji.

Zakup białej laski jest refundowany. Kwoty dofinansowania wahają się w granicach 100−220 zł. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w broszurze, podobnie jak wskazówki, gdzie takie zlecenie można zrealizować. W Polsce jest kilka takich miejsc, m.in. Centralna Przychodnia Rehabilitacyjno-Lecznicza Polskiego Związku Niewidomych.

Poradnik „Białe laski” to świetne kompendium wiedzy dla osób z dysfunkcją wzroku, instruktorów orientacji przestrzennej i tyflopedagogów.

Publikacja została przesłana do jednostek Polskiego Związku Niewidomych, będzie także rozsyłana do punktów posiadających umowę z NFZ na zaopatrzenie w wyroby ortopedyczne, w tym na białe laski. Wkrótce materiał będzie również dostępny w wersji cyfrowej.

Broszurę przygotowano w ramach projektu „Trening orientacji przestrzennej dla osób niewidomych i słabowidzących (TOPON)”.

JR/Centrum Komunikacji PZN