Treść artykułu

Na zdjęciu młoda kobieta z rozmazanym tuszem wokół oczu, trzyma kartkę z narysowanym uśmiechem na wysokości ust.

Jakie są twarze depresji?

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To choroba, która może dotknąć osoby w każdym wieku i o każdej porze – także te borykające się z innymi schorzeniami. Przede wszystkim dotyczy to pacjentów onkologicznych. Właśnie na nich skupia się 16. edycja kampanii zorganizowanej przez Fundację „Twarze Depresji”.

Z danych wynika, że co trzeci pacjent chory na nowotwór zmaga się również z depresją, która nieleczona obniża rokowania w walce z nim. Jednak terminy do psychologów, terapeutów czy psychiatrów, są odległe – na niektóre wizyty w ramach NFZ trzeba czekać nawet rok. Dlatego, w ramach kampanii, fundacja już od czerwca 2021 r. prowadzi program bezpłatnych konsultacji psychologicznych i psychiatrycznych dla osób chorych na raka i ich bliskich.

Pomoc dostępna od ręki

Jak można przeczytać na ich stronie: „Program, który realizujemy dzięki wsparciu Nationale-Nederlanden, pokazał nam jak duża jest skala problemu i z czym mierzą się osoby chore na raka, które chcąc skorzystać z pomocy terapeutycznej w ramach NFZ, czekają na nią w kolejkach przez długie miesiące. U nas nie ma kolejek, jest pomoc »od ręki«”.

Ambasadorami 16. edycji są znane osoby, które doświadczyły zarówno choroby onkologicznej, jak i depresji, wśród nich: Urszula Dudziak, Marcin Bosak i Anna Wyszkoni. Wolontariusze fundacji będą dziś rozdawać przed szpitalami ulotki z informacją, jak skorzystać z bezpłatnej pomocy psychologicznej. W materiałach zawarto również przesłanie od ambasadorów: połączenie farmakoterapii i psychoterapii jest najskuteczniejszą formą leczenia depresji.

Depresja w liczbach

  • Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób.
  • W Europie ok. 22 mln osób cierpi na różnego rodzaju zaburzenia depresyjne.
  • Z chorobą tą dwa razy częściej borykają się kobiety.
  • Refundowane leki przeciwdepresyjne wykupiło w 2021 r. w Polsce 1,5 mln osób i było to o 59% więcej niż w 2013 r.
  • Depresja na świecie jest najczęściej diagnozowana u osób w przedziale wiekowym 20–40 lat.

Gdzie szukać pomocy?

Te numery podawaliśmy już wielokrotnie, jednak warto o nich pamiętać nie tylko 23 lutego, lecz także na co dzień. Jeżeli masz obniżony nastrój, myśli samobójcze, problemy ze snem, pamięcią i koncentracją, towarzyszy ci uczucie smutku i przygnębienia, poszukaj pomocy jak najszybciej, np. dzwoniąc na któryś z podanych niżej numerów:

  • 800 70 22 22 – Centrum Wsparcia dla osób dorosłych w kryzysie psychicznym (całodobowy),
  • 800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka (całodobowy),
  • 116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (całodobowy),
  • 116 123 – Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych (codziennie od 14.00 do 22.00).

Ponadto Fundacja „Twarze Depresji” prowadzi cztery programy bezpłatnej pomocy psychologicznej. Są one skierowane do: dzieci i młodzieży, osób dorosłych, pacjentów onkologicznych i ich bliskich oraz kobiet w ciąży i po porodzie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://twarzedepresji.pl/pomocpsychologiczna/.

 

DU/Centrum Komunikacji PZN

Fot. Unsplash