Uwaga na pseudonaukowe treści
W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej wypowiedziami zawierającymi nieprawdziwe informacje na temat zdrowia, Rada Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej podejmuje działania „Edukacja receptą na pseudonaukę”. Celem ich będzie wskazywanie rzetelnych źródeł wiedzy oraz budowanie zaufania do autorytetów medycznych i nauki.
Na początku tej inicjatywy w styczniu odbyło się otwarte dla dziennikarzy posiedzenie Rady Ekspertów. W skład rady wchodzą: prof. Jerzy Samochowiec, dr hab. n. med. Magda Wiśniewska, prof. Sławomir Murawiec oraz lek. Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej i psychiatra dr n. med. Mateusz Kowalczyk, wiceprezes.
− Z uwagi na postawy antyzdrowotne, skutkujące niebezpieczną dezinformacją ze strony osób, które zazwyczaj z medycyną nie mają nic wspólnego, istotne jest dzielenie się przez nas lekarzy, swoją wiedzą i doświadczeniem oraz współpraca z osobami, które zawodowo lub hobbystycznie udzielają się publicznie w sprawach związanych ze zdrowiem – powiedziała dr hab. n. med. Magda Wiśniewska z Rady Ekspertów NIL.
Niedawno w mediach głośno było o wypowiedziach podróżniczki, która opublikowała jako „wyniki nowych badań” niepełne, stronniczo zniekształcone i niebezpieczne w swym wydźwięku treści dotyczące leków antydepresyjnych (po ostrych reakcjach i perspektywie pozwu, usunęła treści). W środowisku lekarskim odbiło się to szerokim echem i spotkało ze zdecydowanym sprzeciwem.
− Każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z konsekwencji tego, co mówi i robi. Jesteśmy przekonani, że wiele osób, które nie są lekarzami, ale wypowiadają się o zdrowiu – czy to w mediach czy za pośrednictwem mediów społecznościowych – nie ma złych intencji. Często przekłamania w ich wypowiedziach wynikają z niewiedzy, bądź z wprowadzenia ich przez kogoś w błąd. Niestety ta niewiedza może okazać się szkodliwa dla odbiorcy przekazu. Są również osoby, które z założenia nie chcą zaufać nauce i wierzą w szkodliwe teorie. Takie przekazy musimy prostować, posługując się rzetelną wiedzą – podkreśla Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Źródło: NIL