Treść artykułu

Młoda kobieta w geście wsparcia kładzie rękę na ramieniu starszej kobiety

W chorobie potrzebne jest wsparcie

Co roku mniej blisko 170 tysięcy osób w Polsce dowiaduje się o tym, że zachorowały na raka. Osoby te potrzebują leczenia oraz wsparcia bliskich. Warto dowiedzieć się, jak umiejętnie takie wsparcie okazywać.

Startująca właśnie kampania społeczna „Tylko dwa słowa” ma podpowiadać, jak pomagać chorym na raka.

62 proc. z nas ma lub miało w gronie swoich najbliższych osobę chorującą na nowotwór, a zachorowalność na raka w Polsce ciągle wzrasta – pokazuje raport „Zdrowie i opieka zdrowotna 2021” (OECD (2021). Jednocześnie badanie na potrzeby kampanii „Tylko dwa słowa” przeprowadzone w lipcu 2022 r. na temat postrzegania choroby nowotworowej pokazuje, że ponad 70 proc. z nas czuje bezradność, nie wie, co powiedzieć chorej osobie.

− Przez lata budowano wizerunek pacjenta onkologicznego, którego leczenie polega na podaniu obciążającej chemioterapii. Ciągle postrzegamy nowotwory, jako chorobę, której leczenie stanowi olbrzymie wyzwanie dla pacjenta. Tymczasem można je leczyć nowocześnie i coraz bardziej precyzyjnie – mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej − Często możliwe jest pogodzenie leczenia i pracy zawodowej.

Ogromną rolę w oswajaniu raka ma psychoedukacja. Niewiedza ogranicza pacjentów i ich najbliższych, a to, co nieznane, ma przestrzeń do tego, by wywoływać lęk.

Osoby chore na nowotwór bardzo często potrzebują wsparcia, kontaktu z otoczeniem, świadomości, że są normalnymi ludźmi w trudnej sytuacji. Prawdą jest, że nowotwór rzutuje na jakość życia, ale ilu z chorujących lub osób po leczeniu na nowo określa swoje priorytety życiowe? Psychoedukacja umożliwia refleksje, a także szansę na wykorzystanie choroby do pozytywnego przewartościowania swojego życia.

W relacji z psychoonkologiem jest czas, by otwarcie mówić o swoich dolegliwościach i obawach, bez strachu przed oceną i napiętnowaniem. Psycholog onkologiczny może pomóc także bliskim chorego w mądrym rozmawianiu o chorobie i potrzebach pacjenta. Więcej o tym, jak można wspierać pacjenta w chorobie i jak może pomóc psychoonkolog można przeczytać na stronie: https://tylkodwaslowa.pl/okiem-psychoonkologa/

Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, prof. Piotr Rutkowski przypomina, że choć coraz więcej jest ludzi, którzy dostają diagnozę nowotworu (dzieje się tak przede wszystkim z powodu wydłużania się ludzkiego życia oraz obciążeń cywilizacyjnych), to jednocześnie zmniejsza się odsetek tych, których nie udało się wyleczyć. Wyjaśnia, że taki postęp związany jest z poprawą organizacji leczenia i dostępnością nowych metod diagnostyki i terapii.

Źródło: PAP MediaRoom