Treść artykułu

Wycięte serce z papieru ktoś trzyma w dłoni

Serce pod kontrolą w 7 województwach

Sześć nowych województw dołączyło do pilotażowego programu Krajowej Sieci Kardiologicznej. To województwo: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie. Do końca 2024 r. kolejni pacjenci będą mieli szybszy dostęp do specjalisty oraz profesjonalnej terapii.

Krajowa Sieć Kardiologiczna przyspiesza drogę pacjenta od wykrycia choroby do wdrożenia skutecznej terapii. Pacjenci maksymalnie w ciągu 30 dni trafiają do specjalisty, aby rozpocząć leczenie w ośrodku specjalistycznym.

− Choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną zgonów Polaków. Aby temu zapobiec, konieczne jest szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia. Dlatego rozszerzamy program Krajowej Sieci Kardiologicznej. W sześciu nowych województwach obejmie on ponad 124,7 tys. osób, zaś liczba pacjentów z województwa mazowieckiego zwiększy się do blisko 35 tys. − powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Program skierowany jest do pacjentów z nadciśnieniem tętniczym opornym i wtórnym, niewydolnością serca, zaburzeniami rytmu i przewodzenia, wadami zastawkowymi serca. Aby objąć opieką kardiologiczną większą liczbę pacjentów, na kwalifikację do programu pilotażowego mogą kierować nie tylko lekarze POZ, ale również poradnie kardiologiczne, oddziały o profilu kardiologicznym i oddziały o profilu chorób wewnętrznych.

Narodowy Instytut Kardiologii w Warszawie jest krajowym ośrodkiem koordynującym program. Stworzony zostanie system teleinformatyczny, zarządzany przez ten ośrodek, który pozwoli na zawieranie porozumień między podmiotami współpracującymi i kierującymi pacjenta do programu.

Źródło: Ministerstwo Zdrowia