Treść artykułu

Korytarzem w placówce medycznej idzie lekarz i pielęgniarki

Pacjent z lepszą opieką w gabinecie lekarza POZ

Szerszy pakiet badań, leczenie najczęstszych chorób przewlekłych u lekarza rodzinnego, edukacja w kierunku radzenia sobie z chorobą przewlekłą. Tak wygląda nowy standard − opieka koordynowana u lekarza POZ.

Opieka koordynowana w POZ, wprowadzona właśnie przez Ministra Zdrowia, ma na celu szybsze diagnozowanie i leczenie chorób przewlekłych oraz większy dostęp do specjalistów. Placówki POZ gotowe do świadczenia opieki koordynowanej, od 1 października br. mogą składać wnioski do oddziałów wojewódzkich NFZ o rozszerzenie zakresu usług. Będą na to dodatkowe środki.

Opieka koordynowana to szerszy wachlarz możliwości diagnostycznych i leczenia najczęstszych chorób przewlekłych u lekarza rodzinnego. Lekarz POZ będzie mógł zlecić pacjentom badania, które do tej pory były zarezerwowane dla lekarza specjalisty.

Leczenie będzie oparte na Indywidualnym Planie Opieki Medycznej i ma uwzględniać nie tylko wykonywanie badań, ale także konsultacje między lekarzem POZ, a lekarzem specjalistą i dodatkowe konsultacje np. z dietetykiem.

Koordynacja opieki nad pacjentem dotyczy schorzeń z zakresu: kardiologii, diabetologii, chorób płuc, endokrynologii. W przypadku pacjentów, u których zdiagnozowano takie choroby, lekarz POZ ustala indywidualny plan leczenia.

Wprowadzenie opieki koordynowanej w POZ wiąże się z poszerzeniem listy badań diagnostycznych, które może zlecić lekarz rodzinny. Chodzi m.in. o: pakiet badań tarczycowych: antyTPO, antyTSHR, antyTG, EKG wysiłkowe, Holter EKG (24, 48, 72 godz.), USG Doppler naczyń kończyn dolnych, ECHO serca. Do tej pory na te badania kierował lekarz specjalista. Konsultacje lekarskie będzie można prowadzić również zdalnie.

Źródło: NFZ