Treść artykułu

schematyczny rysunek wątroby na niebieskim tle, widzimy rękę, która trzyma karteczkę samoprzylepną z narysowaną uśmiechniętą buźką, którą przykleja na wątrobę

Weź wątrobę do lekarza

Choroby wątroby dotykają nawet 400 tys. Polaków. Liczba ta jest jednak niedoszacowana. Nie do końca zdajemy sobie sprawę z wagi problemu. Sama wątroba także długo potrafi nie dawać żadnych objawów. Właśnie ruszyła kampania edukacyjna „Weź wątrobę do lekarza”, która ma podnieść świadomość społeczną w tym obszarze.

Choroby wątroby są obecnie siódmą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce, wyprzedzając tym samym bardziej znane schorzenia, takie jak np. rak piersi czy rak szyjki macicy. Szacuje się, że w naszym kraju na przewlekłe choroby wątroby choruje 308-422 tys. osób, natomiast każdego roku z ich powodu umiera ok. 6-7 tys. osób. Najczęstszymi przyczynami marskości wątroby jest przede wszystkim nadmierne spożywanie alkoholu, jednak nie jest to jedyna przyczyna. Wymienić należy również przejadanie się, nadwagę i otyłość, a także przyjmowanie leków, suplementów i ziół na własną rękę.

Bez bólu

Liczba przypadków chorób wątroby wciąż jest niedokładna z uwagi na to, że pacjenci przez długi czas rozwoju choroby nie wykazują objawów. Jak zaznacza prof. dr hab. n. med. Krzysztof Simon, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii UMED: – Wątroba jest nieunerwiona, co oznacza, że nie boli. Ponadto chorująca wątroba często daje niecharakterystyczne objawy. Są to np. pogorszenie ogólnego stanu zdrowia, przewlekłe zmęczenie czy zaburzenia metaboliczne, które można łatwo przypisać innym schorzeniom. Potrzeba więc czujnego i doświadczonego lekarza, który zleci badania i zdiagnozuje chorobę. Ale najpierw pacjent musi do tego lekarza pójść, dlatego edukacja społeczeństwa jest konieczna. Inaczej kolejka do transplantacji wątroby będzie się tylko wydłużać.

Z wątrobą u lekarza

Z tego powodu powstała kampania społeczna „Weź wątrobę do lekarza”. Skupia się ona na chorobach wątroby i ich profilaktyce. Celem inicjatywy jest zwiększenie świadomości społecznej w obszarze zdrowia i hepatologii oraz konieczności leczenia chorób wątroby u specjalistów. Kampania podkreśla, że problemy z wątrobą wymagają konsultacji lekarskiej, badań oraz dopasowanej do potrzeb pacjenta terapii. Dlatego nie mogą być leczone na własną rękę suplementami diety czy preparatami z apteki. Ma również uświadomić korelację między nadwagą i otyłością a chorobami wątroby. Projekt został objęty patronatem Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego. Organizatorem kampanii jest firma Bausch Health Poland. Ponadto, z tej okazji powstała również strona internetowa https://watrobaulekarza.pl/, na której można znaleźć m.in. opis chorób czy fakty i mity na temat wątroby.

Źródło: PAP

Fot. Shutterstock