Treść artykułu

Plakat promocyjny Narodowego Spisu Powszechnego

Rusza Narodowy Spis Powszechny

Narodowy Spis Powszechny rusza 1 kwietnia br i potrwa do 30 czerwca br. Badanie przeprowadza Główny Urząd Statystyczny. Udział jest obowiązkowy. Spisem objęci są mieszkańcy Polski – zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy oraz stali mieszkańcy Polski przebywający w tym czasie za granicą.

Obowiązkową metodą dokonania spisu jest wypełnienie formularzu na stronie internetowej www.spis.gov.pl. Jeżeli ktoś nie może zrobić tego we własnym zakresie, wtedy może odwiedzić najbliższy urząd gminy. Na czas trwania spisu, urzędy gmin zostały zobligowane do przygotowania specjalnego miejsca, gdzie można wykonać samospis. Inną opcją jest połączenie się z infolinią pod numer tel.: 22 279 99 99 i dokonanie spisu się przez telefon. Kiedy nie wybierze się żadnej z tych możliwości, wtedy skontaktuje się z nami rachmistrz telefonicznie lub bezpośrednio w celu przeprowadzenia spisu. Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym, pracownikowi GUS nie można odmówić przekazania danych.

Zgodnie z ustawą udział w spisie jest obowiązkowy. Odmowa udziału w badaniu grozi karą grzywny na podstawie art. 57 ustawy o statystyce publicznej. Jak zapewnia GUS dane są bezpieczne i podlegają szczególnej ochronie. Pracownicy statystyki publicznej są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy. Z listą pytań zadawanych w spisie można zaznajomić się wcześniej, bo jest ona dostępna na stronie: https://spis.gov.pl/lista-pytan-w-nsp-2021/ Na stronie www.spis.gov.pl można też znaleźć też ustawę spisową oraz wszelkie informacje dotyczące spisu.

Źródło, grafika: GUS