Treść artykułu

Spektakl Teatru T3 „Jak w przedwojennym kabarecie”

31 sierpnia 2015 godz. 17  spektakl „Jak w przedwojennym kabarecie” w wykonaniu aktorów Teatr T 3 z Białegostoku.

Spektakl powstał w oparciu o teksty Juliana Tuwima i Mariana Hemara.

Artyści wystąpią w kostiumach nawiązujących do mody okresu dwudziestolecia międzywojennego. Ubiór okresu dwudziestolecia międzywojennego charakteryzuje wyjątkowy, niepowtarzalny szyk, styl i elegancja.
Szczególnie rozbudowaną dekoracyjnością odznaczały się stroje kobiece, co wynika z kobiecej natury, potrzeby upiększania, zdobienia, strojenia się.

“Elegancka pani nie wychodziła z domu bez kapelusza, rękawiczek i torebki, a pończochy nosiła nawet w największy upał; nigdy nie zakładała przed południem wydekoltowanej sukni, a na balu pojawiała się w latach trzydziestych tylko w długiej kreacji. Dżentelmen też publicznie nie pokazywał się bez nakrycia głowy i rękawiczek, nosił zawsze koszulę z krawatem, a na zdjęcie marynarki mógł sobie pozwolić tylko w ściśle rodzinnym gronie. Nawet skromne i nie zawsze zgodne z ostatnim krzykiem mody ubiory i ich dodatki odznaczały się nienaganną czystością i świeżością.” – pisze w “Elegantkach i dżentelmenach”, prof. dr hab. Anna Sieradzka.

Teatr T-3 to grupa ludzi, których łączy miłość do teatru i tutaj realizują swoje pasje. Teatr T 3 powstał w 2005 roku, działa przy Polskim Związku Niewidomych w Białymstoku. Zespół Teatru T 3 to głównie osoby z dysfunkcją wzroku. Jak mówią o sobie „… bardziej widzimy duszą i sercem”. Opiekunem artystycznym Teatru T 3 była Agnieszka Możejko-Szekowska – aktorka Teatru Dramatycznego w Białymstoku a teraz jest Piotr Szekowski aktor tegoż samego teatru. . Teatr T 3 zrealizował kilkanaście przedstawień na podstawie takich autorów jak: Marian Załucki, Jan Brzechwa, K.I. Gałczyński, Julian Tuwim, Marian Hemar, Mikołaj Gogol oraz na podstawie własnych scenariuszy. Teatr T 3 brał udział w przeglądach artystycznych wojewódzkich i ogólnopolskich zajmując zawsze czołowe miejsca. W 2009 roku był nominowany na Międzynarodowy Przegląd Artystyczny do Chorwacji. W 2011 roku zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Amatorskich w Piotrkowie Trybunalskim (był jedynym teatrem osób niepełnosprawnych) za spektakl „Ambaras, czyli trudne wybory” na podstawie „Ożenku” Mikołaja Gogola. W roku 2012 został laureatem Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Amatorskich „Mikstura” w Białymstoku oraz otrzymał wyróżnienie na „Trybunie Teatrów” w Piotrkowie Trybunalskim. Teatr dwa razy występował na deskach Teatru Ateneum w Warszawie. W październiku 2013 roku na zaproszenie konsula generalnego, Teatr wystąpił gościnnie na przeglądzie teatralnym w Grodnie zorganizowanym przez Związek Polaków na Białorusi, gdzie został przyjęty bardzo ciepło, owacjami na stojąco. Podczas Ogólnopolskiego Przeglądu Teatrów Amatorskich w Piotrkowie Trybunalskim za spektakl „Jak w przedwojennym kabarecie” wg tekstów M. Hemara i J. Tuwima Teatr T 3 zdobył „Grand Prix”.