Treść artykułu

Przegląd ustawodawstwa nie napawa optymizmem

Dnia 19 października w sejmie odbyło się kolejne posiedzenie Parlamentarnego Zespołu do spraw Osób z Niepełnosprawnością Wzroku.

Tematem spotkania był przegląd przepisów prawnych pod kątem osób niewidomych.

W posiedzeniu uczestniczyło wielu przedstawicieli organizacji pozarządowych. Polski Związek Niewidomych reprezentowali: Teresa Kłys – dyrektor Centralnej Przychodni Rehabilitacyjno-Leczniczej PZN, Anna Lemańczyk i Krzysztof Wiśniewski, pracownicy Centrum Rehabilitacji w Instytucie Tyflologicznym PZN.
W spotkaniu uczestniczył także przedstawiciel Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Po powitaniu zebranych przez przewodniczącą zespołu Panią poseł Małgorzatę Wypych przedstawiciele trzeciego sektora przedstawili swoje główne postulaty.
Polski Związek Niewidomych przed spotkaniem przygotował materiały i przekazał je przewodniczącej Zespołu. Zabierając głos zwróciłem uwagę zgromadzonych na pilną potrzebę uregulowania poniższych kwestii (które znalazły się w przekazanych materiałach):

  1. Pełna realizacja świadczenia gwarantowanego z NFZ jakim jest rehabilitacja osób niewidomych.
  2. Zmiana wyceny i rozszerzenia wykazu refundowanych pomocy optycznych dla osób słabowidzących oraz kryteriów ich przyznawania.
  3. Zmiana przepisów dotyczących ulgi z tytułu odliczania wydatków na przewodnika osoby niewidomej.
  4. Rezygnacja przez osoby niewidome z prowadzenia działalności gospodarczej z powodu kwotowego systemu zobowiązań do ZUS.
  5. Ograniczenie dostępu do Działu Zbiorów dla Niewidomych w Bibliotece Głównej Pracy i Zabezpieczenia Społecznego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki
    Społecznej poprzez wykluczenie z grona czytelników osób niewidomych nie posiadających orzeczeń o niepełnosprawności.

Najwięcej dyskusji wywołała kwestia braku rehabilitacji osób niewidomych. Był to zresztą postulat podnoszony przez wiele organizacji obecnych na posiedzeniu. Przedstawiciel NFZ stwierdził, że przepisy regulujące dostępność do rehabilitacji osób niewidomych istnieją, a problemem jest ich egzekwowanie.
Jednak głosy organizacji działających na rzecz osób z dysfunkcją wzroku skłaniają do refleksji, że regulacje prawne wielu kwestii nie rozwiązują, a niektórych zagadnień nie omawiają.

Z katalogu spraw, które przedstawiłem najprostszą wydaje się udostępnienie Działu Zbiorów dla Niewidomych Głównej Biblioteki Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.

Przewodnicząca zespołu obiecała interwencję w tej sprawie. Sprzeciwu nie zgłaszał też przedstawiciel Ministra Krzysztofa Michałkiewicza.
Z pośród innych ważnych kwestii poruszanych przez inne osoby reprezentujące nasze środowisko warto wspomnieć o konieczności zwracania całej renty socjalnej mimo niewielkiego przekroczenia kwoty, którą osoba uprawniona do tego świadczenia zarobiła; konieczności opracowania ustawy o asystencie osoby niepełnosprawnej oraz zmiany w przepisach dotyczących programów takich jak: likwidacja barier w komunikowani się oraz barier technicznych.
Na zakończenie Pani Małgorzata Wypych podkreśliła, że w polskim ustawodawstwie jest wiele przepisów, które należy zmienić z uwzględnieniem osób niewidomych. Są też liczne zagadnienia, których nie ma, a powinny zostać uregulowane. Pani przewodnicząca zaproponowała, aby tematem następnego posiedzenia była kwestia rehabilitacji osób niewidomych.

Dziękując zebranym za przybycie prosiła, aby zgłaszać się do niej w sytuacjach, gdy instytucja rządowa w ciągu 30 dni nie udziela odpowiedzi na pismo wysłane przez organizację pozarządową w sprawie osób niewidomych.

Krzysztof Wiśniewski
Prawnik w Instytucie Tyflologicznym PZN