Treść artykułu

II kongres Osób z Niepełnosprawnościami

20 września 2016 r. w Warszawie odbędzie się II Kongres Osób z Niepełnosprawnościami, organizowany przez organizacje pozarządowe działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Polski Związek Niewidomych Instytut Tyflologiczny jest także włączony w jego przygotowanie.

Jest to kontynuacja wydarzenia z zeszłego roku cieszącego się ogromną popularnością. Podczas I Kongresu zaprezentowane zostały efekty prac nad Raportem Alternatywnym i rekomendacjami, dotyczącymi poprawy realizacji zapisów Konwencji ONZ. Raport opisywał sytuację po dwóch latach od ratyfikacji przez Polskę Konwencji i miał charakter uzupełniający w stosunku do opracowań przygotowanych przez rząd i Rzecznika Praw Obywatelskich.

II Kongres będzie wyjątkowy, ponieważ poruszone zostaną na nim nowe aspekty prawne, a także problemy zgłaszane przez uczestników I edycji. Będzie to kolejna okazja do wymiany poglądów i poznania organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami i włączenia się w ich działalność.

Zapraszamy do wzięcia udziału w II Kongresie Osób z Niepełnosprawnościami
20 września 2016 r. w Warsza­wie w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (ul. Chodakowskiej 19/31).

Udział w Kongresie – podobnie jak w roku ubiegłym – będzie bezpłatny.

Dbając o dostępność tego wydarze­nia, zapewniona będzie usługa tłumacza polskiego języka migowego oraz dostęp do pętli indukcyjnej.

Tegoroczny Kongres poprzedzony jest Konwentami regionalnymi w kilku miastach w Polsce, których celem jest dotarcie do osób z niepełnosprawnościami, nie mających możliwości uczestniczenia w Kongresie. Celem Konwentów będzie również wyłonienie tematów poruszanych podczas Kongresu, a oscylujących wokół Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Szczegółowy program będzie przygotowywany po 30 czerwca po zakończeniu Konwentów. Na razie zamieszczamy proponowany plan dnia:

  • 10.00-11.00 Początek Kongresu (omówienie zeszłorocznego kongresu, geneza procesu i demokratyczność: skąd pomysł na tegoroczny i skąd pomysł na Konwenty regionalne)
  • 11.00-11.30 Przerwa kawowa
  • 11.30.-13.30 Sesje równoległe w 4 salach (2 tematy – 15 minut wprowadzenie + 45 min dyskusji)
  • 13.30-14.00 Przerwa kawowa
  • 14.30-15.30 Podsumowanie sesji (10 minut na każdą z 4 sesji) i całego Kongresu
  • 15.30-16.30 Obiad

Aktualne informacje na temat II Kongresu Osób z Niepełnosprawnościami można znaleźć na stronie http://konwencja.org/

Swój udział w Kongresie można już zgłaszać za pomocą formularza zgłoszeniowego on-line

Pozdrawiam serdecznie
Joanna Bryk

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego
Organizacja Pożytku Publicznego
00-657 Warszawa
Pl. Konstytucji 5/4
Tel: 663 000 037
www.firr.org.pl