Treść artykułu

Na spotkaniu za stołem prezydialnym Paweł Wdówik, Andrzej Brzeziński, Krzysztof Teśniarz.

Spotkanie z Pawłem Wdówikiem

Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, odwiedził Polski Związek Niewidomych. Polityk podzielił się swoimi refleksjami nad aktualnie prowadzoną polityką społeczną wobec osób z niepełnosprawnościami. Odpowiadał też na liczne pytania uczestników spotkania.

Wizyta miała miejsce 2 października w siedzibie PZN w Warszawie. Paweł Wdówik przywitał zebranych, następnie podsumował to, co udało się osiągnąć w trakcie jego kadencji.

Pierwsza kwestia to nowe świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych. Będzie ono przysługiwać niezależnie od innych form wsparcia (osoby, które mają prawo do renty socjalnej, nadal będą mogły ją pobierać) oraz bez względu na osiągany dochód. Pierwszy etap tej zmiany zostanie wprowadzony od 1 stycznia 2024 r. Będzie to świadczenie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami o najwyższym poziomie wsparcia – w wysokości 200% renty socjalnej. Kolejne etapy ustawy zostaną wprowadzone w następnych latach.

Drugie rozwiązanie, które udało się wypracować, to ogólnopolska wypożyczalnia sprzętu asystującego prowadzona przez PFRON. Sprzęt będzie wypożyczany bezpłatnie, pobierana będzie tylko kaucja zwrotna w wysokości 2% produktu. Co pół roku będą pojawiać się nowe urządzenia. W następnym roku na zakup sprzętu zostanie przeznaczonych 70 mln zł.

Paweł Wdówik mówił też o tym, czym chce zająć się podczas kolejnej kadencji. Będzie to działanie na rzecz wprowadzenia ustawy o zapewnieniu usług asystenta. Ustawa stworzy obowiązek udzielania wsparcia w postaci asystenta dla osoby z niepełnosprawnością. Obecnie usługi asystencji osobistej prowadzą tylko te samorządy, które zdecydują się wziąć udział w programie PFRON-u. Druga kwestia to rozwijanie mieszkalnictwa wspomaganego.

Uczestnicy w trakcie spotkania mówili również o tym, jakim problem jest pułapka rentowa – osoba z niepełnosprawnością obawia się podjąć pracę, bo gdy osiągnie określony próg dochodowy, renta zostanie jej odebrana. Sekretarz stanu zapowiedział, że będzie prowadził działania, aby rozwiązać ten problem. Inny uczestnik wysunął postulat, aby przyznawać 500+ dla osób z niepełnosprawnością bez kryterium dochodowego.

Andrzej Brzeziński, Prezes Zarządu Głównego PZN, zadał pytanie:

– Co minister zamierza zrobić dla Polskiego Związku Niewidomych oraz środowiska osób z dysfunkcją narządu wzroku?

Paweł Wdówik odpowiedział:

– Zamierzam działać na rzecz zapewnienia odpowiedniej rehabilitacji dla osób, które tracą wzrok. Obecnie taka rehabilitacja nie zawsze jest standardem. Myślę o wprowadzeniu Centrów Niezależnego Życia, gdzie osoby, które tracą wzrok, otrzymywałyby wsparcie blisko domu, np. naukę orientacji przestrzennej i inne usługi.

Drugim tematem, którym chce się zająć pełnomocnik, jest uporządkowanie spraw związanych z psami przewodnikami – standardy ich szkolenia i przekazywania osobom niewidomym oraz inne kwestie powiązane z tym zagadnieniem.

Na pytanie:

− Czemu zdecydował się kandydować w wyborach?

Paweł Wdówik odpowiedział:

– Zdałem sobie sprawę, ile już nauczyłem się w polityce i chciałbym dalej wykorzystywać tę wiedzę, wprowadzając nowe rozwiązania na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Poza tym uważam, że na stanowisku pełnomocnika ds. osób niepełnosprawnych powinna być osoba niepełnosprawna, bo nikt, tak jak ona, nie zrozumie tych kwestii. Właśnie taka osoba może reprezentować interesy tej grupy obywateli.

Uczestnicy spotkania, za stołem prezydialnym Paweł Wdówik.

 

JR/Centrum Komunikacji PZN