Treść artykułu

Rysunek. Urna wyborcza, w miejscu wyznaczonym na wrzucenie głosu tkwi karta do głosowania. Są na niej dwie kratki, jedna została oznaczona krzyżykiem. Z lewej i prawej strony urny wyłaniają się wyciągnięte ręce dwóch osób z kartami do głosowania.

Prawo do udziału w życiu politycznym

Europejska Unia Niewidomych (EBU) przygotowała kolejny film o prawach osób niewidomych i słabowidzących. Tym razem tematem jest prawo do udziału w życiu politycznym, co zapisane jest w art. 29 Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

Art. 29 omawianej konwencji mówi o tym, że państwa zobowiązane są zapewnić osobom niepełnosprawnym prawa polityczne, a także możliwość korzystania z nich na równych zasadach z innymi obywatelami. Co więcej, osoby takie powinny mieć dostęp do aktywnego uczestnictwa w życiu politycznym i publicznym.

Aby zagwarantować to uprawnienie osobom z dysfunkcją narządu wzroku, procedury głosowania, infrastruktura oraz materiały powinny być dopasowane do potrzeb, dostępne i łatwe do zrozumienia. Osoby z niepełnosprawnościami powinny mieć prawo do swobodnego wyrażania woli jako wyborcy i w razie potrzeby, do korzystania z pomocy w głosowaniu przez wybraną przez siebie osobę.

Osoby z niepełnosprawnościami powinny mieć także: możliwość oddania głosu w sposób tajny i niezależny, prawo do udziału w partiach politycznych, a także prawo do bycia kandydatem w wyborach. Stosowne udogodnienia i rozwiązania technologiczne powinny wspomagać ten proces.

Film na ten temat został udostępniony na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=ymXMmqA42qM.

Europejska Unia Niewidomych realizuje kampanię społeczną, w ramach której powstaje cykl filmów na temat praw osób niewidomych i słabowidzących. Przepisy te wynikają z Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. Są to: prawo do dostępnej opieki zdrowotnej, informacji, transportu kolejowego, a także równy dostęp do rynku pracy, kultury, innowacji i technologii oraz integracja, głosowanie bez barier, niezależne życie i edukacja włączająca.

Projekt PARVIS realizowany jest przez Europejską Unię Niewidomych i dziewięć krajów: Słowację, Niemcy, Czarnogórę, Francję, Litwę, Portugalię, Hiszpanię, Holandię i Szwecję. Przedsięwzięcie wspiera również Komisja Europejska. Wszystkie przygotowane materiały filmowe można zobaczyć na kanale: https://www.youtube.com/channel/UCBLKX-DklJI98RHUjODP3KA.